Zasilanie awaryjne do monitoringu. Obowiązek często zapominany

By 27 lipca 2020Monitoring
Kamera monitoring

W dzisiejszym świecie przedmioty materialne mają dla nas często ogromną wartość. Nie chodzi tu tylko o te, które korzystnie przekładają się na pieniądze. Do wielu z nich jesteśmy przywiązani sentymentalnie. Mowa tu o pamiątkach rodzinnych czy unikatowych przedmiotach, które nie sposób kupić ponownie. Takie rzeczy najczęściej przechowywane są w domach i to do nich najczęściej zdarzają się włamania, a jedyne ślady, jakie zostawiają po sobie złodzieje, to wyłamane drzwi czy wybite okna. Po takim incydencie bardzo ciężko znaleźć jakikolwiek trop organom ścigania.

Chcąc zapobiec przykrym sytuacjom, wymyślono system monitoringu. Pozwala on zarejestrować całe zdarzenie, co bardzo ułatwia śledztwo i umożliwia uchwycenie sprawców i odzyskanie skradzionych przedmiotów. Takie zabezpieczenie okazuje się być bardzo skuteczne, jednak ma jedną wadę, z którą najczęściej producenci już dawno sobie poradzili. Mowa tu o zasilaniu. Instalacja monitoringu powinna być poprowadzona w taki sposób, by zawierała minimum dwa źródła zasilania – główne (z sieci elektrycznej domu) i awaryjne, które pozwoli rejestrować kamerom wydarzenia, nawet jeśli dojdzie do awarii głównej sieci elektrycznej. Należy również pamiętać, że złodzieje mogą odłączyć dom od źródła energii. Wtedy właśnie niezastąpione okazuje się zasilanie z akumulatora, który jest ukryty wewnątrz domu, uniemożliwiając całkowite odłączenie zasilania od instalacji monitoringu. Dzięki temu kamery są w stanie w dalszym ciągu rejestrować obraz, co pomaga schwytać sprawców.

Spis treści

Na czym polega skuteczność instalacji monitoringu?

Pierwotnym zamysłem przy projektowaniu systemów monitoringu było to, by po prostu w możliwie najlepszej jakości rejestrowały obraz. Dziś, oprócz wysokiej rozdzielczości nagrywania, gdzie idealnie widać szczegóły również w nocy przy wyłączonym świetle, systemy monitorowania wyposażone są w dużo więcej przydatnych udogodnień zwiększających bezpieczeństwo. Jednym z nich jest opisany wyżej system dodatkowego (awaryjnego) zasilania. Kolejną funkcją zwiększającą skuteczność instalacji monitoringu jest możliwość podglądu na żywo tego, co dzieje się w naszej prywatnej przestrzeni – nawet wtedy, gdy jesteśmy na drugim końcu świata. W razie niepokojących zdarzeń, można poinformować sąsiada, rodzinę czy nawet policję. Podglądu na żywo można dokonać na stronie internetowej lub w aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Mało tego, aplikację można ustawić tak, by informowała nas, gdy kamery wykryją ruch. Nowoczesne kamery monitoringu wyposażone są również w diody podczerwieni, dzięki czemu idealnie rejestrują obraz nawet w kompletnej ciemności. Bardzo ważne jest to, by instalacja monitoringu była poprowadzona w taki sposób, aby nie rzucała się w oczy, a urządzenie zapisujące zdarzenia było skutecznie ukryte, podobnie jak akumulatory awaryjnego zasilania.

Dlaczego zasilanie awaryjne jest niezbędne?

Technologia i jej rozwój ma niestety to do siebie, że dociera także do włamywaczy. Posiadają oni m.in. detektory przewodów elektrycznych (takie, jakich używają elektrycy), które umożliwiają szybkie, bezproblemowe i skuteczne namierzenie ich lokalizacji w ścianie, a następnie przecięcie i tym samym wyłączenie monitoringu. W tym momencie nawet najlepsze i najdroższe systemy rejestrujące obraz stają się totalnie bezużyteczne, a czasami nawet zostają skradzione razem z resztą łupów. Kluczową rolę w tego typu zabezpieczeniach odgrywa system awaryjnego zasilania (najczęściej akumulator, lub kilka akumulatorów). Złodzieje obcinając przewody doprowadzające prąd do budynku są pewni, że kamery zostały wyłączone i mogą beztrosko szperać w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. W rzeczywistości jednak jest inaczej, a organy ścigania dostają niepodważalny dowód przestępstwa.

Jakie zasilacze UPS warto wybrać ?

Zasilacz UPS, to takie oprzyrządowanie, które zapobiega resetowaniu się urządzeń w wyniku nagłego braku zasilania. Podczas wyboru tego typu zasilacza należy zwrócić uwagę na pobór energii urządzeń monitoringu i ich ilość. Odpowiednio dobrany zasilacz UPS gwarantuje bezproblemowe działanie monitoringu podczas braku energii.