Kamery przemysłowe i ich zastosowanie

By 5 września 2021Bez kategorii
Kamera monitoring

Kiedy myślimy o tym, w jaki sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo i uchronić się przed kradzieżami, włamaniami lub aktami wandalizmu, kamery przemysłowe są jednym z rozwiązań, które przychodzi nam do głowy jako pierwsze. Nie ma w tym nic dziwnego – urządzenia te do niedawna były jednym z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w szczególności w przypadku monitoringu obiektów takich jak sklepy, magazyny, hale czy zakłady produkcyjne. Wciąż jeszcze telewizyjne systemy dozorowania cieszą się uznaniem i są szeroko wykorzystywane. Co jednak warto wiedzieć o kamerach przemysłowych? Jakie są ich rodzaje i zastosowanie? Odpowiedzmy na te pytania.

Spis treści

Kamery CCTV – co to takiego?

Zacznijmy od tego co najważniejsze, a więc wyjaśnienia, czym właściwie są kamery CCTV, zwane również przemysłowymi. Skrót ten pochodzi od angielskich słów closed circuit television. Mówiąc najprościej, kamery te są jednym z elementów zespołu urządzeń, które umożliwiają nam nagrywanie oraz przesyłanie obrazu do centrum odbiorczego. W zależności od zastosowanych rozwiązań oraz dodatkowych urządzeń, kamery mogą pokazywać obraz „na żywo”, możemy go również rejestrować i przechowywać, a także (coraz częściej) sterować kamerami w celu np. przybliżenia lub wyostrzenia jakiegoś szczegółu. Rolą kamer tego typu jest przede wszystkim podnoszenie poziomu bezpieczeństwa. Służą nie tylko w sytuacji, w której chcemy wykryć sprawcę np. kradzieży, ale również często pełnią funkcję „straszaka”.

Rodzaje kamer przemysłowych

Kamery przemysłowe różnią się między sobą wieloma szczegółami, takimi jak zastosowanie, rodzaj nagrywanego obrazu czy też obudowy. Poznajmy więc rodzaje kamer przemysłowych. Podstawowy podział to oczywiście kamery wewnętrzne (wykorzystywane w pomieszczeniach) oraz kamery zewnętrzne, które zbudowane są w taki sposób, by nie szkodziły im wilgoć oraz inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Urządzenia te możemy podzielić również na nowoczesne kamery bezprzewodowe, które przesyłają obraz za pomocą sieci Wi-Fi oraz kamery analogowe, które wymagają podłączenia przewodem do jednostki rejestrującej. Kamery przemysłowe dzielą się także ze względu na kształt obudowy, a tym samym zastosowaniem. Wśród nich wymienić możemy między innymi:

  • kamery CCTV kompaktowe typu BOX,
  • kamery CCTV kopułkowe,
  • kamery tubowe,
  • kamery w obudowach specjalnych (np. w czujce alarmu).

Warto również wspomnieć o tym, że istnieją kamery nagrywające obraz czarno-biały oraz coraz bardziej powszechne kamery CCTV kolorowe, które zapewniają możliwość znacznie dokładniejszego rozróżniania szczegółów czy identyfikacji poszczególnych osób.

Przeczytaj więcej o kamerach przemysłowych.

Zastosowanie kamer przemysłowych

Telewizyjne systemy nadzorowania znajdują szerokie zastosowanie w wielu różnych miejscach. Zazwyczaj wykorzystywane są one w obiektach użyteczności publicznej oraz siedzibach firm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystywać je również do zwiększenia bezpieczeństwa na prywatnej posesji. Oto niektóre z miejsc, w których możemy znaleźć kamery przemysłowe:

  • hale, magazyny, zakłady produkcyjne,
  • sklepy, bary, restauracje oraz tereny w ich pobliżu,
  • parkingi samochodowe,
  • muzea, ośrodki zdrowia, urzędy,
  • recepcje.

Co ważne, kamery przemysłowe mogą chronić nas nie tylko przed zewnętrznymi zagrożeniami (włamaniami, kradzieżami czy wandalizmem), ale również pełnić funkcję monitoringu pracowników. Wielu pracodawców decyduje się na montaż kamer, ponieważ skutecznie odstraszają one od kradzieży mienia przez zatrudnionych. Ich widok działa również motywująco – pracownicy wykonują wówczas swoje zadania w należyty sposób, unikają opieszałości oraz zaniedbań.

Funkcje poprawiające obraz kamer zewnętrznych

Częstym zarzutem w stronę kamer przemysłowych jest jakość obrazu, który rejestrują. Wiele osób obawia się, że w związku z tym, że nie jest ona najwyższa, identyfikacja np. złodzieja nie będzie możliwa. Warto więc wspomnieć o tym, że kamery do monitoringu sklepu oraz innych obiektów coraz częściej posiadają dodatkowe funkcje, które poprawiają obraz i pozwalają na jego zarejestrowanie nawet w trudnych warunkach (np. po zmierzchu). Wśród nich wymienić możemy między innymi:

  • AES (Auto Electronic Shutter), czyli automatyczną, elektroniczną migawkę, która pozwala na dostosowanie pracy kamery do warunków oświetleniowych,
  • AGC (Auto Gain Control), czyli automatyczne dopasowanie poziomu wzmocnienia – jest to system, który poprawia jakość obrazu w sytuacji, gdy oświetlenie nie jest dostateczne,
  • HSBLC, czyli funkcję maskującą jaskrawe punkty (np. reflektory) – dzięki niej widoczność szczegółów obrazu staje się znacznie lepsza.

Jak wygląda instalacja monitoringu?

Nawet najnowocześniejsze kamery przemysłowe nie są w stanie zapewnić nam skutecznego monitoringu, jeśli nie będą odpowiednio rozmieszczone. Dlatego też instalacja monitoringu to proces, który powinien zostać poprzedzony dokładnymi oględzinami miejsca, w którym mają zostać założone. Doświadczeni specjaliści są wówczas w stanie stworzyć projekt instalacji, która obejmować będzie wszystkie newralgiczne punkty. W wyniku tego kamery tworzą skuteczną ochronę oraz pozwalają na rejestrację podejrzanych zdarzeń i osób oraz ułatwienie ich identyfikacji. Podsumowując, kamery przemysłowe to wciąż bardzo skuteczne rozwiązanie, które znacząco zwiększyć może bezpieczeństwo obiektu publicznego, firmy lub posesji. Nie dziwi więc fakt, że wciąż wiele osób decyduje się na ten rodzaj monitoringu.