Spis treści

Nowoczesna technologia, teraz dostępna też w twoim domu

W dzisiejszych czasach wszyscy korzystamy z wielu usług multimedialnych. Chcemy mieć dostęp do szybkiego łącza internetowego, chętnie korzystamy z możliwości jakie daje nowoczesna telewizja.

Aby móc cieszyć się tymi usługami, warto wyposażyć swój dom w odpowiednią infrastrukturę. Wśród wielu dostępnych możliwości istnieje jedna, która zasługuje na szczególną uwagę. Mowa tu o sieci światłowodowej, która zapewnia obecnie najszybsze przesyłanie sygnałów.

Informacje i historia światłowodów

Światłowody to rodzaj okablowania, we wnętrzu którego znajdują się włókna szklane. I choć materiał ten znany jest od starożytności, początki wykorzystywania go w celu przesyłu danych szacuje się na początki XIX wieku. Jako pierwsi wykorzystali go bracia Chape, którzy w 1790 roku, we Francji, skonstruowali pierwszy telegraf optyczny.

W ciągu kolejnych stu lat nastąpiło udoskonalanie urządzeń wykorzystujących światło do przesyłu informacji. Postęp w tej dziedzinie był wprost imponujący. Wystarczy choćby przypomnieć, że już w 1996 roku położono przebiegający przez Ocean Spokojny pierwszy światłowód ze wzmacniaczem optycznym. Obecnie technologia światłowodowa jest wszechobecna i wykorzystywana w wielu różnych branżach.

Światłowód - uchylamy współczesne okno na świat

Nasza firma również zajmuje się zakładaniem sieci światłowodowych. Posiadamy w tej materii kilkuletnie doświadczenie, dzięki któremu działamy sprawnie, szybko i profesjonalnie. Nasza oferta obejmuje szereg usług związanych z montażem oraz serwisem sieci światłowodowych. Wykonujemy projekty sieci, zajmujemy się jej instalacją i montażem, wykonujemy wszystkie niezbędne pomiary oraz zapewniamy serwis dostępny zawsze, kiedy tego potrzebujesz.
W zakres naszych usług wchodzi również:

Słowem, jesteśmy specjalistami, którzy mogą pomóc ci na każdym etapie tworzenia instalacji światłowodowej.

Jak działa światłowód?

Mówiąc o sieci światłowodowej, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak funkcjonuje sam światłowód. Otóż w montażu wykorzystuje się specjalny rodzaj okablowania, w którym znajduje się przezroczyste włókno szklane z domieszką tworzyw sztucznych. Informacje w tym rodzaju przewodów przesyłane są za pomocą światła.

Światłowody dzielimy na jednomodowe oraz wielomodowe. W przypadku światłowodów jednomodowych mówimy o okablowaniu, którego średnica rdzenia jest bardzo mała. Dzięki temu przesyłana wiązka światła przemierza całą długość przewodu bez konieczności wzmacniania sygnału.

W przypadku światłowodów wielomodowych, przesyłana wiązka światła rozdziela się na wiele promieni o takich samych długościach falowych, ale o różnych drogach propagacji. Ten rodzaj światłowodu wymaga więc wzmacniania sygnału.

Gdzie stosujemy światłowody?

Sieci światłowodowe cieszą się coraz większą popularnością i mnogością zastosowań. Wykorzystywane są w medycynie, w celach militarnych, w usługach telekomunikacyjnych oraz przy budowaniu sieci komputerowych i serwerowni.

Na szczególną uwagę osób prywatnych zasługuje jednak FFTH, czyli rodzaj sieci światłowodowej stworzonej dla użytku domowego. Skrót ten pochodzi od słów Fiber Frome The Home, co doskonale obrazuje zastosowanie tegoż światłowodu.

Ten rodzaj instalacji światłowodowej może służyć nie tylko do przesyłania Internetu, ale również innych usług, takich jak telewizja czy usługi telefoniczne. Technologia FFTH łączy dom osoby z niej korzystającej z centralą.

Okablowanie najczęściej znajduje się pod ziemią, co zmniejsza do minimum ryzyko uszkodzenia sieci (choćby w skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych), a więc gwarantuje nieprzerwany dostęp do usług.

Zalety światłowodów

Sieć światłowodowa posiada wiele zalet. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim dużą szybkość przepływu danych, która jest nieporównywalna z żadną inną metodą przesyłu.

Światłowody cechuje bowiem duża pojemność informacyjna oraz duża przepływność. Co więcej, jest to rozwiązanie, dzięki któremu przesył danych odbywa się ze stałą prędkością, co ma ogromne znaczenie chociażby dla użytkowników Internetu.

Co więcej, technologia światłowodowa jest jedną z najmniej awaryjnych. Prawidłowe wykonanie instalacji to praktycznie minimalne ryzyko występowania usterek czy awarii (jeśli już nastąpią, to zwykle wskutek błędu człowieka).

Cennik usług światłowodowych

Jak widzisz, posiadanie sieci światłowodowej ma wiele zalet. Wiele osób obawia się jednak, że cena tego typu usług jest zbyt wysoka.

Czy słusznie? Jak się okazuje, niekoniecznie.

Decydując się na skorzystanie z usług naszej firmy możesz mieć bowiem pewność, że oferta, jaką ci przedstawimy, będzie jedną z najbardziej konkurencyjnych na rynku.

Nie możemy jednakże podać dokładnego cennika naszych usług, ponieważ wiele zależy od projektu oraz zakresu prac, jaki musimy wykonać w danym budynku. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany założeniem sieci światłowodowej w swoim domu lub firmie, skontaktuj się z nami – chętnie przygotujemy indywidualną ofertę wraz ze szczegółową wyceną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

Masz pytania dotyczące światłowodów?
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla ciebie.

Światłowody w Polsce - innowacja czy standard?

Sieć światłowodowa w naszym kraju dopiero rozpoczyna dynamiczny rozwój i wciąż istnieje wiele miejsc, w których nie można jej wykorzystać. Niemniej jednak, wszystko wskazuje na to, że będzie się to zmieniać.

Dowodem może być fakt, że budżet państwa w ramach realizacji Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przewiduje miliardowe dotacje na inwestycje właśnie w rozwój sieci światłowodowych.

Mnogość inwestycji związanych z ich wykorzystaniem sprawia, że światłowody w Polsce mają szansę stać się równie popularne, co w Europie. Coraz częściej są one doceniane nie tylko w firmach czy instytucjach publicznych, ale również przez osoby prywatne, które chcą zapewnić sobie dostęp do niezawodnych usług multimedialnych.

Podsumowując, sieć światłowodowa to najnowocześniejsze i najbardziej niezawodne rozwiązanie zapewniające szybki przesył danych.

Wszystko wskazuje na to, że technologia ta wciąż będzie się dynamicznie rozwijać, a jej popularność już znacząco rośnie. Dlatego też warto zastanowić się nad wykonaniem instalacji światłowodowej już dziś.