Spis treści

Światłowody wielomodowe - informacje

Światłowód wielomodowy to typ światłowodu, który służy do przesyłania danych bez zakłóceń. Przenosi on wiele promieni światła o tej samej długości fal, które określa się modami. Rozchodzą się one pod różnymi kątami względem osi danego światłowodu. Wewnątrz włókna dochodzi wtedy do rozmycia sygnału. Przekłada się to na słabszy zasięg oraz zmniejszoną szybkość przesyłanych danych.

Światłowody wielomodowe świetnie sprawdzają się na krótszych odcinkach przesyłu. Warto zaznaczyć, że w odległości do dwóch kilometrów nie wymagają one stosowania dodatkowych wzmacniaczy. W tym miejscu trzeba jednak zwrócić uwagę, że jeśli dystans będzie dłuższy, to niestety prędkość transferu się zmniejszy.

To, co różni światłowody wielomodowe od jednomodowych, to grubość. Średnica ich rdzenia wynosi od 50 do 62,5 mikrometrów.

Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje włókien wielomodowych, które oznacza się OM1, OM2, OM3, OM4. Różnice pomiędzy nimi wynikają z tego, że każde posiada inne właściwości transmisji sygnału optycznego.

Przekłada się to na przepływność transmisji (ilość informacji transmitowanych w jednostce czasu poprzez kanał komunikacyjny), a także dystans, na który może być ona przeprowadzona.

  • OM1 – rdzeń w rozmiarze 62,5 mikrometrów, w długość do 33 metrów.
  • OM2 – rdzeń w rozmiarze 50 mikrometrów, w długości do 82 metrów.
  • OM3 – rdzeń w rozmiarze 50 mikrometrów, w długości do 300 metrów.
  • OM4 – rdzeń w rozmiarze 50 mikrometrów, w długości do 550 metrów.

Włókna wielomodowe OM1 i OM2 pracują przy wykorzystaniu nadajników diod LED. Wyróżniają się szeroką charakterystyką emisji fal optycznych. Natomiast OM3 i OM4 są zoptymalizowane do pracy z wiązkami lasera. W ich przypadku emisja fal optycznych jest wąska.

W grupie światłowodów wielomodowych wyróżnia się dwa typy – skokowe i gradientowe. W pierwszym wspomnianym zmiana współczynnika załamania światła pomiędzy rdzeniem a płaszczem następuje w wybranych miejscach, co jakiś czas.

Z kolei w tych drugich zmiana jest płynna. Należy również zauważyć, że światłowód wielomodowy jest zagrożony dyspersją. W związku z tym stosuje się go na krótszych sektorach.

Zalety światłowodu wielomodowego

Jedną z podstawowych zalet światłowodu wielomodowego jest możliwość montażu na krótszych odcinkach. Do dwóch kilometrów nie ma potrzeby używania urządzeń wzmacniających sygnał.

Niestety trzeba liczyć się z wyższym kosztem urządzeń potrzebnych do zbudowania całej sieci światłowodu wielomodowego. Za to usługi związane z tym rodzajem światłowodów są dużo tańsze niż w przypadku jednomodowych.

Instalacja światłowodu wielomodowego stosowana jest wyłącznie jako sieć wewnętrzna. Wykorzystuje się ją pod budowę monitoringu oraz jako łącznik szaf serwerowych. Będzie działała bez zarzutu, a koszty jej założenia będą mniejsze.

Usługi związane z tym rodzajem światłowodów

Światłowód na ten moment to najnowocześniejsza technologia, dzięki której w kilka sekund można pobierać i wysyłać dane. Nasza firma Wartel oferuje kompleksowe usługi z zakresu projektowania, układania, ciągnięcia, wciągania, spawania i montażu całej instalacji światłowodu wielomodowego.

Dysponujemy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą pracowników. W trakcie realizacji zleceń dokładamy wszelkich starań, aby cały proces sprostał oczekiwaniom naszych klientów. Zapewniamy kompleksową i profesjonalną pomoc na każdym etapie prac nad instalacją światłowodu wielomodowego.

Do tego powierzone nam zlecenia realizujemy w krótkim czasie, dbając o każdy najdrobniejszy szczegół montażu. Nasz znak rozpoznawczy to precyzja, solidność i dokładność. Potwierdzeniem tego są liczne pozytywne opinie naszych klientów.

Podejmujemy się realizacji zadań instalacji światłowodu na terenie całego kraju. Na rynku wyróżniamy się konkurencyjnymi cenami. Każde zlecenie wyceniamy indywidualnie i proponujemy najkorzystniejsze rozwiązania dla naszych klientów.

Zaufaj naszej firmie Wartel i korzystaj z najnowszego medium do przesyłania sygnałów teletechnicznych!

Masz pytania dotyczące światłowodów?
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla ciebie.

Cennik i realizacje z użyciem światłowodów wielomodowych

Ceny, jakie oferuje nasza firma, są jednymi z najbardziej konkurencyjnych na rynku. Niemniej jednak, ich wysokość w przypadku instalacji światłowodowych zależy od wielu czynników. Dlatego też serdecznie zapraszamy do kontaktu – chętnie wyjaśnimy wątpliwości, doradzimy najlepsze rozwiązania oraz ustalimy indywidualną wycenę.