Rozwój technologii w zakresie światłowodu diametralnie odmienił całą branżę technologiczną. To właśnie dzięki niemu możliwa jest niezwykle szybka transmisja danych, zarówno przesyłania, jak i pobierania. Do tego jest bezawaryjny, niezawodny, a łącza są bardzo proste w obsłudze. W Polsce na coraz większą skalę wykorzystuje się technologię światłowodu. Jest to możliwie, dzięki wykonywaniu prac polegających na spawaniu światłowodów – jednomodowych oraz wielomodowych.

Spis treści

Spawanie światłowodów jednomodowych i wielomodowych

Światłowody dzieli się zasadniczo na dwa rodzaje, czyli jednomodowe i wielomodowe. Takie kryterium podziału jest uzależnione od rodzaju transmisji światła w jego rdzeniu. Warto zaznaczyć, iż samo włókno światłowodowe zbudowane jest właściwie z trzech części, tj. rdzeń, płaszcz oraz bufor.

Jesteśmy firmą, która specjalizuje się spawaniu zarówno światłowodów jednomodowych, jak i wielomodowych. Ten pierwszy rodzaj służy do przesyłania tylko jednego modu światła, który nazywany jest modem podstawowym. Jego największą zaletą jest to, że umożliwia przesyłanie danych nawet na bardzo dużą odległość. Długości fal wykorzystywanych bezpośrednio do transmisji sygnału, pokrywa się z zakresem podczerwieni. Co ważne, nie dochodzi do sytuacji tłumienia sygnału ani zniekształcenia. Ponadto, światłowody jednomodowe pozwalają na budowę systemów transmisyjnych dalekiego zasięgu.

Światłowód wielomodowy to z kolei rodzaj światłowodu przesyłający wiele modów. Promienie światła rozchodzą się pod różnymi kątami względem osi światłowodu. W przeciwieństwie do światłowodu jednomodowego transmisja możliwa jest na mniejszą odległość. Warto również zaznaczyć, że przekłada się to również na szybkość przesyłanych danych. Włókna rdzenia tego światłowodu wyróżniają się także większą średnicą.

Instalacja danego rodzaju światłowodu uzależniona jest od rodzaju inwestycji. Na dłuższe linie przy budowie, najczęściej stosowane są światłowody jednomodowe. Natomiast stosując wielomodowe, należy pamiętać o zamontowaniu specjalnych wzmacniaczy. Niezwykle istotne jest to, że dzięki współczesnej technologii możliwe jest również łącznie światłowodu wielomodowego z jednomodowym i odwrotnie.

Jak wygląda proces spawania?

Proces spawania światłowodu jest możliwy po uprzednim wykonaniu szeregu prac mających na celu, m.in. odpowiednie ułożenie kabli, przygotowanie do łączenia włókien, ściągnięcia izolacji ze światłowodów oraz czyszczenia i przecinania kabli światłowodowych.

Sam proces spawania światłowodu składa się z kilku czynności, które należy dokładnie i precyzyjnie wykonać. Po pierwsze trzeba przygotować odpowiednią długość światłowodu. Następnie przygotować przełącznice lub mufy, a dalej wprowadzić do nich światłowód. Po prawidłowym oczyszczeniu i pomiarze włókien światłowodowych możliwe jest założenie osłonki, a także przecięcie włókien. Dopiero wtedy można wprowadzić włókna do spawarki i wykonać spaw.

Spawanie światłowodów polega, bezpośrednio na zarabianiu złącz i łączeniu włókien światłowodowych. Do ich łączenia wykorzystuje się metodę spawania termicznego. Polega ono na wykorzystaniu specjalnej spawarki, która wytwarza łuk elektryczny. Dochodzi wtedy do nadtopienia czoła światłowodów, dzięki któremu możliwe jest ich połączenie. Zaletą spawania termicznego jest to, iż wyróżnia się ono pod względem trwałości i bezpieczeństwa. Po wykonaniu spawu nakłada się na światłowód osłonkę termokurczliwą. Na koniec dokonuje się pomiaru wyspawananego toru.

Możliwe jest również przeprowadzenie spawu mechanicznego, który polega na łączeniu włókien światłowodowych bez użycia spawarki. Jednak przy współczesnym rozwoju technologii należy je traktować, jako rozwiązanie awaryjne. Powodem tego jest fakt, że taki rodzaj spawu jest znacznie słabszy pod względem jakości, niż ten wykonany spawarką. Niestety ze względy na budowę złączki mechanicznej, z czasem traci on swoje parametry, a finalnie przestaje w ogóle działać.

Kilka słów o naszych zleceniach i realizacjach

Od początku swojej działalności specjalizowaliśmy się w spawaniu światłowodów. Jesteśmy profesjonalistami w tej dziedzinie. Nasza firma Wartel wielokrotnie wygrywała przetargi, które dotyczyły zleceń instytucji publicznych, a także prywatnych firm. Ponadto, realizowaliśmy szereg inwestycji u klientów indywidualnych.

Wszystkie wykonane przez nas zlecenia wyróżniają się najwyższą jakością, trwałością i bezawaryjnością. To zasługa wykwalifikowanej i doświadczonej kadry pracowników, która może pochwalić się wieloletnią praktyką w zakresie spawania światłowodów. Do tego, w swojej pracy wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt, który umożliwia sprawną i szybką realizację danego zlecenia.

Gdzie spawamy? Warszawa i cała Polska!

Nasza firma Wartel ma swoją siedzibę w Warszawie, ale podejmujemy się realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć na terenie całego kraju. Zajmujemy się między innymi spawaniem światłowodów jednomodowych, jak i wielomodowych, wykorzystując do tego najnowocześniejszy sprzęt, czyli spawarki światłowodowe.

Cena czyli ile to kosztuje

Firma Wartel oferuje jedne z najbardziej atrakcyjnych cen na rynku jeśli chodzi o spawanie i łączenie światłowodów. Nasza oferta to przystępne ceny, które idą w parze z profesjonalizmem i szybkością działania. Niemniej jednak nie możemy podać sztywnego cennika usług dotyczących spawania. Dlaczego? To proste – składa się na niego wiele czynników.

Wśród nich wymienić możemy między innymi ilość koniecznych spawów oraz wiele innych, szczegółowych kwestii. Dlatego też zapraszamy naszych klientów do skontaktowania się z nami. W oparciu o udzielone przez nich informacje jesteśmy w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania i ustalić optymalną, atrakcyjną cenę.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla ciebie.