Monitoring domu. Wszystko co powinieneś wiedzieć

By 2 marca 2020Monitoring
Monitoring domu. Wszystko co powinieneś wiedzieć

Instalacja monitoringu w domu to coraz popularniejsza rozwiązanie, które zapewni spokój i bezpieczeństwo Tobie i Twoim najbliższym. Zapewni odpowiedni poziom ochrony nie tylko przebywającym w domu osobom, ale także  dobrom materialnym.

Ponadto, pozwala na łatwą kontrolę nad pracą zatrudnionych w domu osób – na przykład, opiekunek dla osób starszych czy dzieci. System monitoringu domu chroni posesję przed skutkami włamań czy aktami wandalizmu. Jeżeli na terenie posesji dojdzie do tego rodzaju szkód, to monitoring domowy dostarczy odpowiednich dowodów, które pozwolą na ewentualne znalezienie sprawców. Ceny tego typu rozwiązań spadają, a spokój jaki zapewnią również wart jest tej inwestycji.

Ile kosztuje monitoring domu jednorodzinnego? Na co zwrócić uwagę wybierając kamery do monitoringu domu? Tego wszystkiego dowiesz się czytając ten artykuł.

Spis treści

Instalacja monitoringu musi być zaprojektowana

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu musi być zaprojektowana przez fachowców. W przeciwnym wypadku nie spełni swojej roli. Kwestia tego jak rozmieścić kamery wokół domu czy też jego wnętrzu wymaga profesjonalnego planowania. Ponadto, bardzo ważny sam wybór urządzeń rejestrujących. Profesjonalista będzie wiedzieć, jak wybrać odpowiednie parametry kamery, takie jak choćby jej rozdzielczość czy kąt widzenia (istotne dla jakości nagrywania).

Monitoring przewodowy i bezprzewodowy. Poznaj wady i zalety rozwiązania

Czy bezprzewodowy monitoring domu jest lepszym rozwiązaniem niż wersja z okablowaniem? Rozwiązania przewodowe są przede wszystkim całkowicie niezawodne. O ile w przypadku kamer bezprzewodowych wyeliminować je może nawet zwykła przerwa w działaniu internetu, o tyle tego ryzyka nie ma przy rozwiązaniach opartych o przewody. Z drugiej strony, kamery przewodowe są nieco bardziej problematyczne w montażu, a poza tym cechują się wyższą ceną.

W przypadku kamer bezprzewodowych mamy dużą dowolność jeżeli chodzi o wybór miejsca montażu kamer. W każdej chwili można je łatwo przestawić w dowolny punkt domu czy też mieszkania – nie ograniczają nas kable. Nie ma zatem problemu z ich ewentualnym ukryciem lub montażem w innym pomieszczeniu. Sama instalacja monitoringu bezprzewodowego jest niezwykle prosta. Nie ma konieczności kucia ścian czy prowadzenia dodatkowego okablowania. Nieinwazyjne podłączenie to tylko jedna z wielu zalet systemu bezprzewodowego. Monitoring IP zapewnia bardzo szczegółowe nagrywanie obrazu z wnętrza chronionego obiektu. Możemy zaproponować rozwiązania, które będą w stanie zapewnić zapisy obrazu w jakości FULL HD – dzięki temu, znacznie łatwiejsze staje się rozpoznanie twarzy czy też odtworzenie ciągu wydarzeń.

Pewną wadą systemów bezprzewodowych jest ograniczona liczba urządzeń, jakie jest w stanie obsłużyć. Aktualne rozwiązania są w stanie obsłużyć najwyżej 5-6 kamer, bo większa ich liczba przeciąży router. W większości domów jednorodzinnych takie rozwiązanie jest optymalne, ale w przypadku dużych posesji może okazać się niewystarczające.

Okablowanie a dobór kamer

Jakie okablowanie należy zastosować do kamer domowego monitoringu? To zależy od urządzenia. Przykładowo, okablowanie skrętka UTP jest niezbędne do kamer IP. Z kolei kable koncentryczne sprawdzą się w przypadku kamer hybrydowych. Odpowiednio dobrany kabel to gwarancja dobrego działania kamery. W ramach projektowania systemów monitoringu zapewniamy oczywiście pomoc w wyborze przewodów.  Nie musisz już szukać schematu podłączenia kamery monitoringu – wykonamy wszystko za Ciebie.

Jakie kamery będą optymalne do monitoringu domu

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, jak realizowany będzie monitoring domu zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i budżetu. Chcemy jedynie podkreślić, że zawsze zachęcamy naszych Klientów do montażu bezprzewodowych kamer IP. To urządzenia, które wyposażone są w WI-FI, co pozwala na łatwą transmisję danych w systemie “na żywo”. Obraz z tych kamer można łatwo podglądać z dowolnego miejsca na świecie.

Jak jednak wspominaliśmy powyżej, nie ma jednej odpowiedzi na temat tego, jaką kamerę do monitoringu domu wybrać. Warto pamiętać choćby o tym, że zupełnie inne kamery sprawdzą się do użytku wewnątrz budynku, a inne na zewnątrz. Wybierając odpowiednie urządzenia do monitoringu domu warto również wziąć pod uwagę takie parametry kamery jak:

  • Ogniskowa i przetwornik
  • Rozdzielczość
  • Typ zasilania
  • Kompresja danych

Jakie znaczenie mają poszczególne cechy? Ogniskowa i przetwornik to po prostu kąt widzenia kamery. Jest to parametr, który w dużym stopniu określi, jak wyglądał będzie nagrany obraz. Z kolei rozdzielczość ma wpływ na to, w jakiej jakości będą te nagrania. W zastosowaniach domowych bez problemu sprawdzą się urządzenia z rozdzielczością 1920×1080 lub 1280×960. Zawsze wybrać możesz też kamery nagrywające w jakości HD/Full HD. Jakie znaczenie ma kompresja danych? Odpowiednie kodeki mają znaczenie dla wielkości zapisanych plików – ma to znaczenie dla obciążenia dysku. Inne z czynników które warto wziąć pod uwagę to typ procesora, wielkość pamięci RAM, ale także zasięg widzenia.

Jakie kamery do monitoringu zewnętrznego?

Wszystko zależy od kształtu, ale również obudowy oraz szeregu innych czynników. Zatem czym różni się kamera kopułowa od innych urządzeń? Jakie zalety ma kamera tubowa? Warto w tym miejscu powiedzieć kilka słów na ten temat.

Kamery tubowe idealnie sprawdzą się w zastosowaniach zewnętrznych. Są wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia, a przy tym zapewniają względnie dobre parametry nagrywania. Ich design, który trochę przypomina geometryczny walec, umożliwia łatwe ich ukrycie w strukturze budynku. Kamera tubowa może być dostępna zarówno w wersji analogowej, jak również WI-FI.

Kamery kompaktowe z wyglądu przypominają trochę prostopadłościan. Dostępne są w wersji WI-FI, jak również analogowej. Zazwyczaj posiadają też dodatkową obudowę chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi. Są doskonale widoczne, więc świetnie sprawdzą się jako “straszak” dla potencjalnych amatorów cudzej własności.

Kamery kopułowe to sprzęt, który zwykle montuje się wewnątrz budynków, choć tak naprawdę może być stosowany również na otwartym powietrzu – np. altanka ogrodowa. Innym z rozwiązań jest urządzenie obrotowe, które pozwala na rejestrację obrazu w orientacji 360 stopni.

Wybierając odpowiednie urządzenie do monitoringu podwórka warto pamiętać o tym, że będzie ono nagrywać także nocą. W takich warunkach sprawdzą się kamery wyposażone w promienniki IR. Optymalnym rozwiązaniem pod względem kosztów oraz funkcjonalności będzie promiennik zapewniający zasięg do 30 metrów.

Dostęp do monitoringu przez internet. Co jest potrzebne?

Chcesz być zawsze na bieżąco z tym, co się dzieje w Twoim domu? Niezależnie od tego czy jesteś w pracy czy też na wakacjach na drugim końcu świata, możesz łatwo sprawdzić, czy Twój dom jest bezpieczny. System monitoringu przekazuje na bieżąco obraz z kamer do dowolnie wybranego urządzenia mobilnego które do niego podłączysz.
Zobacz jakie to proste. Potrzebujesz tylko dostępu do Internetu w swoim smartfonie czy tablecie! Kamera IP zainstalowana w Twoim domu na bieżąco przekaże Ci obraz z wszystkich pomieszczeń.

Cena instalacji. Od czego zależy?

Ile kosztuje monitoring domu? Ostateczny koszt całej instalacji zależy od kilku czynników. Pierwszy z nich to oczywiście dobór odpowiedniego rodzaju kamer. Sam projekt systemu monitoringu zależy również od wielkości powierzchni, która ma być monitorowana. Zapraszamy do kontaktu – pomożemy w doborze najlepszego rozwiązania w zakresie systemu monitoringu do domu.