Awarie światłowodów – najczęstsze przyczyny i sposoby ich naprawy

By 17 lutego 2023Informacje
budowa

Brak połączenia z siecią… ale jak to? Przecież światłowód nie może się zepsuć! Otóż może i przyczyn awarii sieci światłowodowej może być wiele, przez co usunięcie takiej usterki ma zróżnicowany czas naprawy.

Oczywiście wszystko zależy także od operatora, który jest zobowiązany usunąć taką awarię w jak najszybszym czasie. W tym tekście przyjrzymy się różnym przyczynom awarii światłowodu.

W dzisiejszym, zdigitalizowanym, świecie brak internetu potrafi być sporym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego dobrze jest znać zagrożenia, które mogą przerwać połączenie z siecią.

Spis treści

Przyczyny awarii światłowodu

Sieć światłowodowa narażona jest na różnego rodzaju awarie, dokładnie tak samo, jak sieć energetyczna. Uszkodzenie kabli może nastąpić w przypadku instalacji napowietrznej oraz podziemnej.

Choć w zdecydowanej większości przypadków stosowane są nowoczesne metody izolacji kabli, to często wydarzenia losowe potrafią zrujnować nawet najbardziej misterne przygotowania do idealnego zabezpieczenia okablowania przed zerwaniem.

Kable światłowodowe nie są odporne na następstwa zmiennych warunków atmosferycznych lub działalności zwierząt, dlatego najczęściej to właśnie przyroda jest głównym powodem awarii.

W takich przypadkach najlepiej jest skontaktować się z dostawcą usługi, aby zaczerpnąć nieco więcej informacji o danej awarii lub usterce.

Prace zewnętrzne montaż światłowodu

Zwierzęta

Działalność zwierząt jest jedną z częstszych przyczyn awarii sieci światłowodowej. Jeżeli chodzi o instalację podziemną, to głównym powodem awarii jest działanie zwierząt, które ryją w ziemi i budują w niej swoje legowiska. Zdarzają się przypadki, że światłowód zostaje przegryziony przez borsuki lub bobry.

Kable światłowodowe najczęściej są tworzone w taki sposób, aby wyróżniały się odpornością na działalność fauny, jednakże niektóre zwierzęta, jak chociażby wspomniany wyżej bóbr, świetnie sobie radzą z wszelkimi zabezpieczeniami. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż bóbr potrafi sobie poradzić nawet z potężnym drzewem.

Warunki pogodowe

Łamiące się gałęzie i drzewa, burze, śnieżyce oraz wichury stanowią największe zagrożenie dla napowietrznych instalacji światłowodowych. Są one narażone na awarie w dokładnie takim samym stopniu, jak instalacje energetyczne.

Powalone drzewa i połamane gałęzie opadają na okablowanie, które ulega przerwaniu. Takie awarie nie są trudne i skomplikowane w naprawie, dlatego brak dostępu do internetu jest niwelowany w przeciągu maksymalnie kilku godzin.

Zabezpieczenie sieci światłowodowej przed awariami spowodowanymi warunkami pogodowymi jest wręcz niemożliwe w przypadku instalacji napowietrznych.

Prace budowlane

Czy prace budowlane mogą spowodować awarię w dostępie do internetu? Oczywiście, że tak! Choć takie usterki nie zdarzają się zbyt często, to jednak prace budowlane z powodzeniem można zaliczyć do najważniejszych przyczyn przerw w łączności z siecią.

Najczęściej jest to spowodowane błędem ludzkim, takim jak np. niedokładne sprawdzenie przebiegu instalacji podziemnych lub przypadkowe uszkodzenie przez maszyny budowlane instalacji napowietrznych.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku awarie są usuwane maksymalnie szybko. Ciekawostką może być fakt, że w 2011 roku pewna 75-letnia kobieta na 5 godzin odcięła od sieci Armenię, Gruzję i Azerbejdżan, przecinając biegnący w ziemi światłowód. Okazało się, że poszukiwała miedzi na złom. Jak zatem widać, nawet podziemne instalacje światłowodowe nie są wolne od usterek spowodowanych najczęściej czynnikiem ludzkim.

Niewłaściwy montaż

Ostatnim powodem awarii w naszym zestawieniu jest niewłaściwy montaż. Choć takie sytuacje zdarzają się dosyć rzadko, to jednak nie można zaprzeczyć, że nieodpowiedni montaż potrafi skutecznie odciąć od sieci nawet duże obszary.

Tego typu usterki najczęściej są powodowane przez monterów z małym doświadczeniem, którzy popełniają błąd przy montażu.

Najlepszym zabezpieczeniem przed niewłaściwym montażem jest kontakt z profesjonalistami od światłowodów, którzy zamontowali już dziesiątki kilometrów instalacji światłowodowych. Wówczas masz pewność, że jedyną przyczyną awarii sieci będą zjawiska losowe takie jak burza czy działania zwierząt.

Jak zabezpieczyć światłowód przed awarią?

Choć nie da się tego zrobić w stu procentach, to jednak można skutecznie zminimalizować ryzyko awarii sieci światłowodowej. W jaki sposób?

Odpowiednia ochrona instalacji powinna zacząć się od stosowania nowoczesnych, wzmocnionych kabli, które w pewien sposób są przygotowane na pracę w trudnych warunkach. Nowoczesne metody izolacji potrafią skutecznie zabezpieczyć kabel przed działalnością pomniejszych zwierząt.

Dobrym pomysłem jest także wykonywanie regularnego serwisu, a więc sprawdzanie całej instalacji światłowodowej. Ten zabieg pozwala wykryć w odpowiednim czasie czynniki, które mogą wywołać awarię.

Niestety na niektóre problemy, np. spowodowane występowaniem burz czy wichur, nie można się odpowiednio przygotować ze względu na siłę i nieprzewidywalność żywiołu.