Spawanie światłowodów: najczęstsze błędy

światłowód

Spawanie światłowodu składa się z kilku czynności, które należy wykonać precyzyjnie. Tylko to gwarantuje, że łącze światłowodu będzie sprawnie działało. Może się wydawać, że to prosta czynność. Wręcz przeciwnie – wymaga doświadczenia, wiedzy i dokładności. Do tego nie można śpieszyć się podczas jej wykonywania. Precyzja to słowo klucz w pracach związanych ze spawaniem światłowodów.

Spis treści

Spawanie światłowodów – podstawowe narzędzia

Oprócz specjalistycznej wiedzy potrzebnej do łączenia światłowodów niezbędne są również narzędzia. Dzięki nim cały proces spawania przebiega sprawnie i jest dużo łatwiejszy. Do tego ich odpowiednie okablowanie sprawia, że są praktycznie niewidoczne w pomieszczeniach.

Podstawowym sprzętem są spawarki, dzięki którym możliwe jest łączenie światłowodów. Zapewniają one najlepsze parametry tłumiennościowe wykonywanych spawów i ich precyzyjne łączenie.

Monter światłowodów powinien posiadać również sprzęt do przycinania światłowodu, czyli obcinarkę do włókien, która zapewnia precyzyjne cięcie włókien pod kątem 90°. Obcinarkę do włókien można dostać w komplecie razem ze spawarką.  Niezbędny jest również wizualny lokalizator uszkodzeń, który umożliwia kontrolę ciągłości i zdiagnozowanie problemów z okablowaniem światłowodowym (ewentualne pęknięcie, zagięcie włókna, przerwanie, złe spawy, za małe pętle). W przypadku światłowodu wykorzystuje się reflektometr optyczny (OTDR). Zaletą urządzenia jest również to, że dokładnie wskazuje miejsce nieprawidłowości.

Najczęstsze błędy przy spawaniu światłowodów

spawanie światłowoduW trakcie łączenia światłowodów można popełnić kilka prostych błędów. Do tych najczęściej popełnianych zalicza się między innymi te, które sprawiają, że w czasie spawania powstają bąble na powierzchni czy uskoki. Częstym błędem jest spęcznienie spawanych światłowodów, które jest wynikiem zbyt dużego docisku. Wśród czynników negatywnie wpływających na jakość spawu jest wykorzystywanie urządzeń niskiej jakości lub niewłaściwie serwisowanych. Inną częstą spotykaną przyczyną jest brak zachowania właściwej higieny pracy.

Słabe dopasowanie światłowodów

Spawanie światłowodów wykonywane jest przy pomocy najnowocześniejszych spawarek. W dużej mierze samoczynnie ustawiają one światłowody w odpowiedniej względem siebie pozycji.

Jednak czasami może dojść do sytuacji, kiedy to dopasowanie będzie słabe. W konsekwencji na spawach będzie widać uskoki.

To wynik tego, że komory spawania, nawet w najbardziej nowoczesnych spawarkach, są stosunkowo małe. Natomiast mała przestrzeń wokół uchwytów może doprowadzić do tego, że nastąpi problem z poprawnym ustawieniem światłowodów względem siebie.

Niewłaściwe cięcie i wybrakowane spawy

Inny, dość częsty błąd podczas spawania światłowodów to niewłaściwe przygotowanie włókien, które zostają w efekcie źle przycięte. Niepoprawne cięcie sprawi, że spaw będzie wybrakowany. Taka pomyłka będzie skutkowała tym, że wystąpią problemy ze światłowodem i jego działaniem.

Nie można zakładać, że najnowszy sprzęt, w tym spawarka do światłowodów, która umożliwia w pewnym zakresie pozycjonowanie, poprawi wszelkie niedociągnięcia za człowieka. Dlatego podczas przycinania włókien należy wykazać się niezwykłą dokładnością i starannością.

Bąble na powierzchni spawu

Kolejny częsty błąd, który może wystąpić w czasie spawania światłowodów, to pojawienie się bąbli na powierzchni spawu. Co może się do tego przyczynić? Zanieczyszczone lub brudne światłowody, które zostaną włożone bezpośrednio do komory spawarki.

Podczas procesu ich zgrzewania i spawania nawet najdrobniejsze pyłki mogą powodować powstawanie bąbli na spawie. Dzieje się tak, ponieważ zabrudzone łącza znajdujące się w spawarce, pod wpływem podnoszącej się temperatury i różnych reakcji chemicznych, powodują tworzenie się takich bąbli.

Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem łączenia światłowodów upewnić się, że są czyste lub wykorzystać specjalne patyczki do czyszczenia. Warto pamiętać, że bąble na spawie nie przekładają się na sam efekt estetyczny. Nie są one bowiem widoczne gołym okiem. Taki defekt sprawia jednak, że spaw jest słaby, co w konsekwencji może doprowadzić do jego pęknięcia. Niestety, tego rodzaju defekt powoduje również  zakłócenia przesyłanego sygnału. W takim przypadku pomiar wykaże podniesioną tłumienność wykraczającą poza normy.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie tego łączenia i powtórne jego wykonanie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że światłowód będzie poprawnie działał.

Co jeszcze warto wiedzieć o światłowodach?

łączenie światłowoduPodczas spawania światłowodów może również dojść do sytuacji, kiedy spawy spęcznieją. Jeśli końcówki łączące przewody zostaną za bardzo ściśnięte, po włożeniu do spawarki dojdzie do spęcznienia spawu. Tego rodzaju błąd sprawi, że siła sygnału będzie bliska zeru.

Spawanie światłowodu to skomplikowany proces, który wymaga staranności, dokładności i cierpliwości, a także najnowocześniejszego sprzętu.

Należy jednak podkreślić, że główną zaletą światłowodu jest bezawaryjność, a także możliwość szybkiego przesyłania danych. To argumenty przemawiające za tym, aby na szeroką skalę wykorzystywać tego rodzaju infrastrukturę.

Bez wątpienia warto zainwestować w dobrze zaprojektowaną i wykonaną instalację światłowodu w swoim domu czy przedsiębiorstwie. Nasza firma Wartel może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie świadczenia kompleksowych usług związanych ze światłowodami.

Realizujemy zlecenia od klientów prywatnych, instytucji publicznych, a także firm. Gwarantujemy najwyższą jakość naszych usług. Możemy pochwalić się wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą pracowników. Nasza siedziba znajduje się w Warszawie, ale podejmujemy się wykonania różnego rodzaju przedsięwzięć na terenie całego kraju.

Poszukujesz firmy, która zaprojektuje i wykona od A do Z instalację sieci światłowodu? Zaufaj naszej firmie Wartel, która wyróżnia się na rynku jakością świadczonych usług, szybkim czasem realizacji zlecenia, a także atrakcyjnymi cenami!