W jaki sposób wykorzystuje się światłowody – zastosowanie światłowodów

By 12 kwietnia 2023Bez kategorii
W jaki sposób wykorzystuje się światłowody – zastosowanie światłowodów

Technologia światłowodowa zrewolucjonizowała nasze podejście do przesyłania danych. Pokazała, że może odbywać się ono zaskakująco szybko i bez zakłóceń. Nic więc dziwnego, że staje się coraz popularniejsza i wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o światłowodach i gdzie możemy je znaleźć. Niektóre z zastosowań tej technologii mogą bowiem wydawać się nieco zaskakujące.

Spis treści

Krótko o światłowodach

Światłowody to nic innego jak specjalny rodzaj okablowania, który zamiast energii elektrycznej w swoim wnętrzu przewodzi wiązkę światła. Dzieje się tak dzięki wyjątkowemu rdzeniowi z włókna szklanego lub specjalnego tworzywa sztucznego, które przewodzi światło. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaj światłowodów – jednomodowe, w których wiązka światła przemieszcza się bez odbijania, oraz wielomodowe, w których wiązka światła rozdziela się na wiele części, które odbijają się od płaszcza światłowodu. To, co łączy wszystkie światłowody, to doskonała prędkość przesyłu sygnału oraz fakt, że może być on transportowany na znaczne odległości. Więcej na temat technologii światłowodowej oraz jej możliwości przeczytasz w innym artykule na naszym blogu.

Więcej na temat światłowodów przeczytasz na naszym blogu: Światłowody – co to jest i jak działa?

Multifunkcjonalność światłowodów, czyli gdzie korzystamy z ich możliwości?

W dzisiejszych czasach światłowody znajdują zastosowanie w domach coraz większej liczby osób. Podstawowym wykorzystaniem światłowodów jest oczywiście sieć internetowa. Dzięki nim możemy cieszyć się znacznie większą prędkością Internetu, niż w przypadku starszych rozwiązań. Co więcej, światłowody są również znacznie mniej awaryjne. Kable są bowiem wdmuchiwane w specjalne osłony, które znajdują się pod ziemią. Dzięki temu nie szkodzą im między innymi warunki atmosferyczne. Poza Internetem, światłowody wykorzystywane są również w przypadku innych usług telekomunikacyjnych – np. zapewniają nam dostęp do telewizji lub telefonii bez żadnych zakłóceń. Obecnie sieci światłowodowe montowane są głównie w dużych miastach, ale powoli zaczynają też wkraczać na ich obrzeża oraz do mniejszych miejscowości.

działanie światłowoduPraktyczne wykorzystanie światłowodów w przemyśle

Światłowody znajdują zastosowanie również w przemyśle. Decyduje o tym jedna z podstawowych zalet – brak impulsu elektrycznego, który mógłby spowodować zapłon. Brak impulsów elektrycznych to również brak przepięć pomiędzy liniami, a więc większe bezpieczeństwo. Gdzie konkretnie wykorzystuje się światłowody? Przede wszystkim w różnego rodzaju systemach sterowania jako łącza transmisyjne. Sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie użycie kabli elektrycznych stwarzałoby zagrożenie.

Wykorzystanie światłowodów w medycynie

Mówiąc o tym, do czego służy światłowód, nie sposób nie wspomnieć o szerokim zastosowaniu tych kabli w służbie naszemu zdrowiu. Światłowody w medycynie wykorzystywane są między innymi w endoskopach oraz laparoskopiach, zapewniając możliwość dokładnej diagnostyki obrazowej. Poza tym wykorzystuje się je również do budowy giętkich wzierników, które znane są jako fiberoskopy. Słowem, dzięki światłowodom w medycynie coraz częściej udaje się uniknąć konieczności wykonywania zdjęć rentgenowskich, które nie dość, że nie dawały aż tak wyraźnego obrazu (co utrudniało diagnozę), to również nie było obojętne dla zdrowia pacjenta.

Światłowody, a nowe technologie

Specjaliści zgodnie twierdzą, że nowoczesne technologie będą opierać się na świetle. To zresztą już się dzieje. Obecnie światłowody stanowią ważny element wielu nowoczesnych technologii. Wśród nich wymienić możemy między innymi systemy wykorzystywane w lotnictwie i kosmonautyce. Cały czas pracuje się nad budową czujników, które zwiększyłyby bezpieczeństwo np. w kopalniach, a które opierać mają się właśnie o światłowody. Warto również wspomnieć o tym, że tzw. bioczujniki światłowodowe wykorzystywane są też w kontroli żywności. Co więcej, badania nad możliwościami wykorzystania światłowodów wciąż trwają. Możemy więc mieć pewność, że jeszcze nie raz zaskoczy nas kolejna technologia na nich oparta.

Biura i korporacjeInne zastosowanie światłowodów

Czy to już wszystkie branże, w których wykorzystujemy światłowody? Okazuje się, że nie. To nowoczesne okablowanie towarzyszy nam każdego dnia oraz jest wykorzystywane również w… obronności. Jako ciekawostkę warto dodać, że coraz częściej światłowody wykorzystywane są np. do sterowania pociskami. Wśród innych zastosowań światłowodów, z których często nie zdajemy sobie sprawy, wymienić możemy ich obecność w naszych komputerach. W oparciu o światłowody buduje się wewnętrzne sieci komputerowe, wykorzystywane są one również do przesyłu danych np. pomiędzy serwerami. Ze światłowodów korzystają również stacje telewizyjne – dzięki szybkości przesyłu danych oraz swojej lekkości światłowody doskonale sprawdzają się w terenie podczas nagrań „na żywo”.

Światłowody zapewniają również bezpieczeństwo górnikom. Jak zostało wspomniane, w ich przypadku nie ma ryzyka występowania spięć czy wyładowań, dzięki czemu nie spowodują wybuchu w niebezpiecznym środowisku, jakim jest kopalnia. Stąd też wykorzystuje się je w czujnikach dymu.  Czujniki oparte o działanie światłowodów wykorzystywane są także  w zaporach wodnych. Sprawdzają się doskonale, ponieważ są czułe na naprężenia i wykrywają nacisk wody na zaporę.  Mogą również chronić nasze bezpieczeństwo – wykorzystywane są bowiem w zaawansowanych systemach antywłamaniowych oraz systemach IP.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach praktyczne wykorzystanie światłowodów obejmuje wiele dziedzin życia i pozwala na rozwój technologii, która ułatwia nam codzienność. Cieszy więc fakt, że dostęp do sieci światłowodowych staje się coraz powszechniejszy i tańszy. Każdy z nas zasługuje przecież na wysoką jakość i bezawaryjność usług telekomunikacyjnych.