Monitoring wizyjny a ochrona danych osobowych

By 8 czerwca 2018Monitoring
budowa i projektowanie światłowodów

W ramach analizy danych z monitoringów służby mundurowe mogą przetwarzać dane osobowe rozumiane jako wizerunki osób, które zostały nagrane. W ocenie sądów i na podstawie definicji prawnej nagrania nie są zbiorem danych osobowych, zawierają jednak dane o charakterze obrazowym. Na luki prawne w tej kwestii zwracało uwagę również GIODO.

Dopuszczalność i legalność stosowania monitoringu wiąże się zatem z koniecznością poszukiwania informacji na temat konkretnej działalności i wynikającej z niej obowiązków związanych np. z zabezpieczaniem nagrań. Zgodnie z RODO samorządy nie posiadają wyraźnego ustawowego upoważnienia do wykorzystywania monitoringu.

Spis treści

Czy monitoring wizyjny jest zbiorem danych osobowych?

Jeśli wizerunek potraktujemy jako dane osobowe to zapis z monitoringu będzie jego zbiorem. Od tego założenia i interpretacji obowiązującego prawa zależą konsekwencje dla podmiotów instalujących wizyjne systemy nadzoru. Niemniej, jeśli monitoring stosowany jest w miejscach publicznych systematycznie, konieczna jest ocena skutków dla ochrony danych.

 

Masz pytania dotyczące monitoringu?

Skontaktuj się z nami!

 

Zadzwoń: +48 501 253 754

Kontakt