Rodzaje materiałów do budowy kabli światłowodowych

By 5 grudnia 2018Informacje
wdmuchiwanie kabli światłowodowych

Światłowody to specjalne łącza wykorzystywane do przenoszenia światła jako nośnika informacji – najczęściej w klasycznych sieciach telekomunikacyjnych i w telewizji kablowej. Przewodem to umożliwiającym jest najczęściej włókno światłowodowe o średnicy nieco większej od średnicy ludzkiego włosa. Jak to się dzieje, że jest ono w stanie przesyłać tak duże ilości danych?

Spis treści

Dlaczego używa się różnych materiałów do budowy światłowodu?

Łącze światłowodowe zapewnia szybką, w dużej mierze bezstratną transmisję danych o nieporównywalnym z innymi typami kabli i mediów transmisyjnych zasięgu. Budowa światłowodów może być jednak bardzo różna, a dodatkowo nie zawsze muszą być one, wbrew obiegowej opinii, wykonane ze szkła.

Ilość możliwych do zastosowania materiałów jest tu spora – a ich konkretny wybór podyktowany jest głównie ilością przesyłanych danych i tym, na jak duże odległości mają one docierać. W szczególności istotne jest to, czy mamy do czynienia z siecią lokalną (miejską, firmową, osiedlową) czy rozległą siecią typu, WAN (Wide Area Network), wykraczającą poza miasto, kraj, a nawet cały kontynent.

duże odległości - szklane światłowody

Duże pliki na duże odległości, czyli światłowód szklany

Klasyczny światłowód szklany jest powszechnie wykorzystywane do przesyłania informacji na duże odległości, z szerokim pasmem przenoszenia i wysoką prędkością transmisji. Tego rodzaju instalacja światłowodowa jest często spotykana w przypadku kontynentalnych lub globalnych sieci „szkieletowych” (ang. backbone). Najdłuższy światłowód na świecie to obecnie podmorskie łącze South-East Asia – Middle East – Western Europe 3 (SEA-ME-WE 3), które ma długość 39 tysięcy kilometrów.

To światłowód szklany, łączący Zachodnią Europę (przez Bliski Wschód) z południowo-wschodnią Azją i Australią. Jego budowę ukończono w 2000 roku. W Polsce najdłuższym światłowodem szklanym dysponuje operator Orange – jego sieć ma już ponad 100 tysięcy kilometrów długości. Polska posiada ponadto 2 morskie połączenia internetowe z Europą Zachodnią – znajdują się one w Kołobrzegu i Mielnie. Z kolei sama Europa połączona jest z Ameryką Północną kilkunastoma kablami transatlantyckimi.

światłowody

Przeznaczenie światłowodu półprzewodnikowego

Łącza światłowodowe półprzewodnikowe, zwane też krzemowymi (ang. Hard Clad Silica) odznaczają się plastikowym płaszczem, ale ich rdzenie wykonane są z włókna szklanego. Instalacja światłowodów krzemowych jest przede wszystkim wolniejsza i mniej przepustowa, niż sieć oparta na światłowodach w całości szklanych, jednak w stosunku do łączy wykonanych z plastiku światłowody półprzewodnikowe są znacznie bardziej wytrzymałe.

Sprawdzają się też w trudnych warunkach środowiskowych. Okablowanie półprzewodnikowe stosowane bywa w automatyce przemysłowej, motoryzacji oraz w rozwiązaniach typu Fiber to The Home czy Fiber To The Desktop. Jeśli mamy więc lokalny światłowód w domu, z dużym prawdopodobieństwem może to być ten właśnie rodzaj łącza.

Światłowód plastikowy – zastosowanie

Światłowody z bezbarwnego, przezroczystego plastiku charakteryzują się mniejszym zasięgiem przesyłu danych. W porównaniu ze światłowodami szklanymi, przesył taki ma też stosunkowo niewielką – choć wciąż wyższą niż w przypadku tradycyjnego kabla typu „skrętka” (rodzaj przewodowego kabla sygnałowego) – prędkość. Z tego powodu stosuje się go głównie w takich branżach jak: medycyna, automatyka przemysłowa oraz motoryzacja, natomiast nie buduje się dziś za jego pomocą sieci światłowodowych.

Światłowody plastikowe mogą znacznie różnić się pod względem budowy i wykonania, na przykład średnicą rdzenia, średnicą wewnętrznego płaszcza i średnicą pokrycia zewnętrznego.

serwer i światłowody

Które kable wykorzystujemy w telekomunikacji?

Ze względu na naturalne, fizyczne ograniczenia przewodów wykonanych z tworzywa sztucznego, jak i rosnące oczekiwania klientów w zakresie szybkości oraz niezawodności sieci, przyjęło się, że światłowodów plastikowych nie stosujemy w telekomunikacji, czyli przy przyłączaniu do globalnej sieci Internet czy też do telewizji kablowej. Jednym słowem, światłowody plastikowe nie są wykorzystywane do budowania rozległych sieci, w przypadku których powszechne zastosowanie mają włókna szklane i dodatkowo układanie światłowodów w ziemi.

To drugie ma zapewnić im szczególną ochronę – kable szklane są w oczywisty sposób bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne ze względu na swą kruchość. W zależności od konkretnego przeznaczenia światłowodu, współcześni operatorzy kablowi w Warszawie (czy innych dużych miastach) wybierają typ okablowania światłowodowego wraz z jego ochroną – zastosowanym zabezpieczeniem. Chodzi tu także o zewnętrzne płaszcze światłowodów, które mogą być wykonane z najwyższej jakości surowców, takich jak PVC lub TPE. Ochrona ta daje łączom względną odporność są na różne czynniki środowiskowe.

Więcej na temat światłowodów przeczytasz na naszym blogu: Światłowody – co to jest i jak działa?