Koszt budowy światłowodu w 2023 roku

By 17 lutego 2023Informacje
światłowód

Prędkość sieci światłowodowej bije na głowę wszelkie inne sposoby podłączenia się do internetu. Z tego powodu, to właśnie światłowód jest obecnie najbardziej pożądaną metodą na szybkie i niezawodne połączenie z siecią.

Niestety koszty budowy infrastruktury światłowodowej stale rosną, przez co i sam koszt podłączenia się do takiej instalacji jest droższy.

Oczywiście im dalej od aglomeracji, tym bardziej wzrasta kompleksowa cena inwestycji. W tym tekście przyjrzymy się poszczególnym elementom składowym, które wpływają na cenę budowy światłowodu w roku 2023.

Spis treści

Pozwolenia

Przedsięwzięcie, jakim jest budowa światłowodu, wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania. Na samym początku należy zadbać o wszystkie formalności i pozwolenia.

Jako pierwsze potrzebne jest pozwolenie na budowę, którego wymagają odpowiednie władze lokalne. Następnie należy wykonać projekt techniczny całej sieci światłowodowej. Taki projekt musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące trasy, sposobu montażu oraz parametrów technicznych.

Kolejnymi – niezbędnymi – dokumentami są umowy. Pierwsza z nich dotyczy dostawcy światłowodu i definiuje warunki dostarczania i korzystania z sieci. Druga zaś dotyczy właścicieli terenów, przez które ma przejść światłowód. O ile w terenach miejskich nie jest to tak problematyczne, o tyle poza miastem może wymagać konieczności korekt trasy światłowodu.

Warto dodać, że w zależności od miejsca i warunków budowy, mogą być potrzebne inne pozwolenia i zezwolenia. Na samym końcu potrzebna jest jeszcze dokumentacja powykonawcza, która zawiera informacje o wykonanych pracach i spełnieniu wszystkich wymagań projektu.

Przygotowanie terenu

Odpowiednie przygotowanie terenu jest kluczowe, aby sieć światłowodowa nie wymagała ciągłych napraw przez pojawiające się awarie i usterki. Prace przygotowawcze będą różniły się w przypadku linii napowietrznej oraz podziemnej.

Linie napowietrzne najczęściej wykorzystują słupy telekomunikacyjne oraz energetyczne, biegnąc poniżej kabli przesyłających energię elektryczną. Jest to praktyczne rozwiązanie, które jednak niejednokrotnie musi być modyfikowane, szczególnie w przypadku doprowadzenia linii światłowodowej do konkretnych nieruchomości.

Poprowadzenie sieci podziemnej jest bardziej skomplikowane, ponieważ okablowanie musi być zakopane na odpowiedniej głębokości.

Ingerencja w teren wymaga pozwoleń wszystkich właścicieli posesji, przez których teren będzie przebiegała podziemna instalacja światłowodowa. Z tego też powodu podziemna linia światłowodowa jest zdecydowanie bardziej kosztowna niż napowietrzna.

W przypadku wszelkich usterek, zdecydowanie łatwiej jest zlokalizować te powstałe na linii napowietrznej niż podziemnej, ale są bardziej narażone na uszkodzenia zewnętrzne.

Przygotowanie infrastruktury światłowodowej

Przygotowanie infrastruktury

Kiedy teren jest już przygotowany pod sieć światłowodową, należy zacząć przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. Będzie ona różniła się w zależności od tego, czy kable będą przebiegały pod ziemią czy jako linia napowietrzna.

Zarówno jedna, jak i druga instalacja musi być poprowadzona za pomocą kabli, które wyróżniają się bardzo trwałym i nowoczesnym sposobem izolacji. Dzięki temu okablowanie jest zabezpieczone przed czynnikami takimi jak warunki atmosferyczne lub działalność zwierząt.

Budowa infrastruktury światłowodowej wymaga także instalacji takich elementów jak:

  • OPP – skrzynka, z której wychodzą światłowody podłączane bezpośrednio do nieruchomości.
  • Nadajnik – generuje sygnał światłowodowy.
  • Mufa światłowodowa – zabezpiecza spawy przed niekorzystnym działaniem pogody i uszkodzeniami mechanicznymi.

To oczywiście tylko niektóre elementy infrastruktury światłowodowej. Ich montaż stanowi ostatni etap całego procesu budowy sieci światłowodowej.

Należy podkreślić, że jakość poszczególnych elementów infrastruktury światłowodowej jest szczególnie istotna. Sieć światłowodowa stale jest narażona na działanie niekorzystnych warunków, dlatego im lepszej jakości są poszczególne jej elementy, tym rzadsze są awarie.

Jak wyglądały koszty w 2022 roku?

Stale wzrastające koszty poszczególnych materiałów i elementów sieci światłowodowej były widoczne już w 2022 roku. Koszt położenia światłowodu zdecydowanie różnił się pod względem lokalizacji takiej infrastruktury.

Cena budowy światłowodu na terenach wiejskich w roku 2022 była aż pięciokrotnie wyższa niż ta sama inwestycja w miejskiej aglomeracji. Na tak dużą różnicę cenową miało przełożenie głównie to, że w miastach i terenach podmiejskich, zdecydowanie łatwiej wykonuje się wszystkie przyłącza, ze względu na powszechność sieci światłowodowych w miastach.

Koszty budowy sieci światłowodowych ciągle rosną i na razie nic nie wskazuje, aby ta tendencja miała się zmienić.