Większość Polaków nie wyobraża sobie codziennego relaksu bez oglądania telewizji – według badań, przeprowadzonych w 2015 roku przez grupę IQS, 65% respondentów każdego dnia siada przed telewizorem, aby obejrzeć jakiś program lub film. Ten trend utrzymuje się stale pomimo faktu, iż programy telewizyjne są już także dostępne za pośrednictwem urządzeń mobilnych (smartfony, tablety) czy komputerów i laptopów, a jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest telewizja satelitarna. Spróbujmy przyjrzeć się nieco bliżej powodom, dla których tak wiele osób decyduje się na TV SAT.
Spis treści
Zalety TV Sat
Jedną z największych i bezdyskusyjnych zalet satelitarnej telewizji jest doskonała jakość obrazu, wynikająca z faktu przesyłania sygnału w wysokiej rozdzielczości. To ważny, ale nie jedyny powód, dla którego pakiety programów telewizji satelitarnej cieszą się tak dużą popularnością. Wśród pozostałych korzyści, wynikających z wyboru platformy satelitarnej, należy wymienić także:
- relatywnie niewielkie koszty związane z kupnem albo wydzierżawieniem sprzętu do odbioru sygnału satelitarnego (bardzo często ceny są jedynie symboliczne, szczególnie w przypadku pakietów bogatszych lub abonamentów długoterminowych),
- możliwość oglądania dużej liczby niekodowanych kanałów telewizyjnych (w tym również w języku polskim),
- możliwość nagrania wybranych programów (w tym przypadku niezbędny jest dekoder posiadający odpowiednie oprogramowanie i wyposażenie),
- dostęp do różnych usług dodatkowych (zwykle płatnych – np. VOD, czyli możliwość obejrzenia wybranego programu lub filmu już po czasie, w którym został on wyemitowany na antenie czy multiroom, pozwalający oglądać różne kanały telewizyjne na kilku odbiornikach znajdujących się w domu lub mieszkaniu)
- duża liczba kanałów transmitowanych w jakości HD,
- ogromny zasięg sygnału satelitarnego, co pozwala oglądać TV SAT nawet w miejscach, w których rozwiązania tradycyjne (telewizja naziemna) nie docierają ze względu na ograniczenia techniczne.
Warto również wspomnieć, że osoby, które nie chcą wiązać się długoterminową umową abonencką, także mogą bez problemu oglądać programy transmitowane z satelity – telewizja satelitarna bez dekodera jest dostępna w Polsce już od wielu lat. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku konieczne jest posiadanie własnej satelitarnej anteny telewizyjnej oraz odpowiedniego tunera i karty, działającej w systemie pre-paid. Regularne doładowywanie karty pozwala cieszyć się telewizją satelitarną w wysokiej jakości bez konieczności podpisywania umowy z jakimkolwiek dostawcą TV SAT.
Wady TV Satelitarnej
Telewizja satelitarna nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Do najistotniejszych należy zaliczyć między innymi koszty związane z zakupem sprzętu oraz opłaceniem abonamentu. Nawet w przypadku, gdy antena i dekoder będą opłacone jedynie symbolicznymi kwotami, konieczne jest comiesięczne uiszczanie opłaty nie tylko za dostęp do kanałów telewizji satelitarnej, ale również stałą opłatę abonamentową RTV, wymaganą w Polsce ustawowo. Z tym wiąże się możliwość utraty dostępu do programów satelitarnych, jeśli opłata zostanie opóźniona (w zależności od zapisów w umowie zawartej z konkretną platformą). Warto także pamiętać, że zwykle najciekawsze kanały są kodowane, a dostęp do nich wymaga wykupienia abonamentu.
Innym istotnym minusem telewizji satelitarnej jest wrażliwość sprzętu (anteny) na przeszkody terenowe oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Z tego właśnie względu anteny satelitarne muszą być montowane tak, by były skierowane na południe, dzięki czemu odbierają sygnał z satelit Hot Bird i Astra. Aby jednak sygnał był niezakłócony i tym samym jakość odbioru nie pozostawiała nic do życzenia, na drodze anteny satelitarnej nie mogą znajdować się żadne przeszkody – szczególnie zaś wysokie budynki.
W przypadku anten o małych czaszach możliwe jest także występowanie zakłóceń albo nawet całkowity zanik sygnału podczas kiepskich warunków pogodowych – burze i opady atmosferyczne są naturalnym wrogiem telewizji satelitarnej. Za wadę TV SAT można uznać również konieczność montażu anteny na budynku, co negatywnie wpływa na estetykę osiedli, szczególnie jeśli są to domki jednorodzinne. W przypadku bloków mieszkalnych zwykle montuje się jedną antenę zbiorczą dla całego bloku.
Telewizja kablowa i naziemna, czyli konkurencja dla telewizji satelitarnej
Naziemna telewizja cyfrowa jest dostępna w Polsce od kilku lat, a ponieważ zastąpiła telewizję analogową, korzysta z niej spora liczba odbiorców. Do zalet tego rozwiązania bez dwóch zdań należy atrakcyjna cena (dostęp do telewizji DVB-T jest darmowy), ponieważ należy jedynie opłacać abonament RTV, by móc z niej legalnie korzystać. Wadą jest zdecydowanie węższy zakres oferty programowej, która skupia się niemal wyłącznie na kanałach TVP oraz najpopularniejszych kanałach telewizji prywatnych.
Telewizja kablowa z kolei to rozwiązanie, które nie obejmuje zasięgiem terytorium całego kraju – z reguły jest dostępna tylko dla mieszkańców większych miast. Pod względem liczby kanałów kablówka jest podobna do TV SAT (choć mimo wszystko nieco uboższa), ale również atrakcyjniejsza cenowo. Poważną wadą telewizji kablowej jest jednak fakt, iż wymaga ona doprowadzenia do budynku okablowania oraz montażu infrastruktury w postaci skrzynek dystrybucyjnych i rozgałęźników. W przypadku kilku dostawców telewizji kablowej każdy z nich musi mieć własną infrastrukturę, co przekłada się na zmniejszenie estetyki budynku w wyniku instalacji dużej ilości kabli oraz skrzynek.
Czy warto zainwestować w TV Satelitarną?
Zakup sprzętu, niezbędnego do odbioru sygnału telewizji satelitarnej, to inwestycja najbardziej opłacalna dla tych osób, które lubią mieć dostęp do szerokiej gamy różnorodnych programów telewizyjnych – w tym także obcojęzycznych, transmitowanych w wysokiej jakości (HD). Dostęp do nich nie jest uzależniony od tego, w jak dużej lub małej miejscowości mieszka odbiorca, co stanowi ogromną przewagę nad telewizją naziemną i kablową. W przypadku wykupienia abonamentu instalację anteny i dekodera przeprowadza wykwalifikowany personel, nie ma więc problemu z ustawieniem, które zapewni optymalną jakość odbioru.
Instalacja TV SAT na bloku lub w nowo powstającym osiedlu daje również możliwość minimalizacji negatywnego wpływu na estetykę okolicy. Warto pamiętać, że deweloperzy przy zabudowie wielorodzinnej mają obowiązek dostarczenia usługi telewizji satelitarnej, naziemnej oraz światłowodu. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w realizacji tego rodzaju infrastruktury zachęcamy do kontaktu z nami deweloperów, którzy chcieliby wyposażyć swoje budynki w nowoczesne oraz niezawodne instalacje telewizji satelitarnej – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania!