W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie lepszą jakość dostępu do Internetu niż ta, którą dają kable światłowodowe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się podłączyć światłowód do domu lub mieszkania. Warto jednak pamiętać, że jest to technologia, która rozwijała się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Poznajmy więc nieco lepiej historię światłowodu.
Technologia ta rozwijała się bowiem w sposób ciekawy i była wielokrotnie ulepszana. To właśnie dlatego obecnie możemy cieszyć się jakością usług jaką dają światłowody w Warszawie, a nawet zdecydować się na bezpośrednie przyłączenie do sieci światłowodowej swojego mieszkania. Przyjrzyjmy się więc, jak to wszystko się zaczęło.
Spis treści
Gdzie rozpoczęła się historia światłowodu i komu to zawdzięczamy?
Światłowód, czyli rodzaj okablowania, w którym wykorzystuje się włókno szklane przewodzące wiązkę światła, powstał w Niemczech. Za pioniera wykorzystywania włókien optycznych uznaje się bowiem niemieckiego fizyka Henricha Lamma. W 1930 roku przesłał on w ten sposób obraz żarnika żarówki na odległość.
Technologia ta powoli rozwijała się dalej, pomimo odrzucenia wniosku patentowego Lamma na jej wykorzystanie. Kolejnym ważnym krokiem na drodze do światłowodów jakie znamy dzisiaj był fibroskop, czyli urządzenie stworzone w 1950 roku przez Harolda Hopkinsa. Był to endoskop, który zbudowany został z elastycznych włókien szklanych. Mógł on przesyłać spójny obraz.
Na przestrzeni lat udoskonalano tą technologię wykorzystując coraz to lepsze włókna. Wciąż jednak problemem było znalezienie odpowiedniego źródła światła. Zmieniło się to w 1958 roku, kiedy to powstał laser. Po dwóch latach stworzono jego lepszą, helowo-neonową wersję zdolną do ciągłej pracy.
Wówczas zaczęto pracować nad poprawą jakości przesyłania danych. Wciąż bowiem dużym problemem było tłumienie sygnału przez wiązki światła. Charles Kao i George Hockham z brytyjskich Standard Communications Laboratories odkryli, że jest to związane z zanieczyszczeniem szkła przez minerały takie jak żelazo i kobalt. Rozpoczęły się wówczas prace nad maksymalnym oczyszczeniem szklanych przewodów, co przyczyniło się do zmniejszenia tłumienia.
Pierwsze połączenie światłowodu z technologią ftth
Kolejną innowacją w dziedzinie światłowodowego przesyłania danych było wprowadzenie połączeń światłowodowych za pomocą technologii FTTH, która to umożliwia przyłączenie światłowodu bezpośrednio do domu. Kiedy zaczęto wykorzystywać tę technologię? Pierwsze połączenia tego typu rozpoczęto wykonywać w latach 90-tych XX wieku.
Jest to więc stosunkowo nowoczesne rozwiązanie, które dopiero od kilkunastu lat dostępne jest w naszym kraju. Jego popularność jednak dynamicznie rośnie. Nie ma w tym nic dziwnego – dzięki połączeniom w technologii FTTH możliwe jest otrzymanie usług telekomunikacyjnych o niezwykle wysokiej jakości. Prędkość przesyłu danych jest bowiem naprawdę wysoka.
Historia światłowodu w Polsce
Sieci światłowodowe w Polsce stały się popularne, dzięki czemu w większości dużych miast Polski można już z nich korzystać. Pionierem w wykorzystywaniu sieci tego typu jest oczywiście Warszawa. Niemniej jednak, sieć światłowodowa nie jest w naszym kraju jeszcze tak rozwinięta jak ma to miejsce na zachodzie Europy. Jej początki datuje bowiem na lata 80-te ubiegłego wieku.
Polska posiadała własny zakład zajmujący się produkcją kabli światłowodowych – był to Ośrodek Techniki Optotelekomunikacyjnej w Lublinie, który stał się częścią struktur Telekomunikacji Polskiej. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie Orange – czyli spadkobierca tej firmy może obecnie poszczycić się największą siecią światłowodową, która w 2017 roku posiadała aż 100 tysięcy kilometrów sieci.
Kto zajmuje się światłowodami i technologią ftth?
Sieci światłowodowe najczęściej należą do operatorów telekomunikacyjnych i to oni zajmują się ich stanem technicznym. Warto jednak zauważyć, że w Warszawie usługi teletechniczne świadczą również prywatne firmy. I to właśnie one zajmują się podłączeniami światłowodów do domu oraz układaniem światłowodów w ziemi. Jedną z takich firm telekomunikacyjnych w Warszawie jest nasze przedsiębiorstwo.