Tempo naszego życia jest bardzo szybkie. Spędzamy dużo czasu w pracy, a także wiele podróżujemy. W tym czasie nasz dom często pozostaje bez opieki, a przecież każdemu zależy na bezpieczeństwie swoim oraz rodziny. W związku z tym coraz większa liczba osób decyduje się na monitoring domu. Dobrze wiedzieć, co dzieje się wokół naszej posesji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontować monitoring zewnętrzny domu jednorodzinnego. Myślisz, że to trudne i kosztowne przedsięwzięcie? Nie wiesz, od czego zacząć i na co, zwrócić uwagę? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
Spis treści
Instalacja monitoringu w domu jednorodzinnym. Co powinieneś wiedzieć?
Monitoring zewnętrzny domu jednorodzinnego to jeden z najpopularniejszych sposobów ochrony dorobku naszego życia. Każdego roku zyskuje on na popularności. Absolutnie nie powinno to nikogo dziwić, bowiem posiada on wiele zalet. Monitoring w domu jednorodzinnym jest przede wszystkim niezwykle skuteczny. Kolejna kwestia to fakt, iż jest on wygodny, a do tego prosty w obsłudze, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii.
Warto wspomnieć, że montaż monitoringu jest bardzo prosty i nie pochłania wiele czasu. Jeśli do tego zdecydujemy się na profesjonalną firmę, która specjalizuje się w realizacji instalacji monitoringu, to zyskamy pewność, że po zainwestowaniu niewielkiej kwoty poczujemy się bardzo bezpiecznie w swoim domu. Do tego zamontowane kamery na budynku, skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei, czy włamywaczy.
Dzięki rozwojowi technologii stosowane do monitoringu kamery są naprawdę wysokiej jakości. To umożliwia nawet ze sporej odległości utrwalić wizerunek osób niepożądanych, a nawet numery rejestracyjne samochodów. Co więcej, można zdecydować się na monitoring domu bezprzewodowy. Jego działanie polega na tym, że kamery łączą się z nadajnikiem, który bezprzewodowo przesyła sygnał do odbiornika. Ten z kolei podłączony jest do monitora lub rejestratora.
To naprawdę dobra inwestycja na długie lata, która sprawi, że zapewnimy sobie, jak również swoim bliskim spokój i bezpieczeństwo. Cena za monitoring domu jednorodzinnego jest na każdą kieszeń. Oczywiście całkowity koszt instalacji, uzależniony jest między innymi od decyzji, ile kamer zamontujemy oraz na jaki rodzaj monitoringu się zdecydujemy.
Monitoring IP czy analogowy. Jakie są różnice?
Pomiędzy monitoringiem IP a analogowym są znaczące różnice. Decydując się na instalacje monitoringu w pierwszej kolejności, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka technologia ma zostać do niego zastosowana. Technologia IP umożliwia przede wszystkim przetwarzanie obrazów bardzo wysokiej rozdzielczości. Obraz z kamer jest cyfrowy, a każda kamera musi być podłączona do sieci LAN oraz posiadać swój adres IP. Poza tym to najnowszy rodzaj w technologii wizyjnej. Jeśli mowa o cenie, to monitoring IP wiąże się z wyższymi kosztami, niż analogowy.
Monitoring analogowy to inaczej monitoring CCTV, który bazuje na technologii analogowej. Wszystkie urządzenia, wyposażone są w przetwornik cyfrowy i podłączone do odbiorników kontrolnych za pomocą kabla koncentrycznego ze złączem BNC. Natomiast, aby monitoring domowy działał prawidłowo, musi zostać zainstalowany rejestrator.
Kamery do monitoringu domu z wykorzystaniem technologii analogowej, umożliwiają przekonwertowanie cyfrowego obrazu na sygnał analogowy. Dzięki temu możliwa jest transmisja sygnału o wysokiej rozdzielczości na odległość nawet do 500m. Należy jednak mieć na uwadze, że monitoring do domu tego typu będzie miał niższą jakość obrazu. Jednak z całą pewnością można stwierdzić, iż monitoring wizyjny CCTV wyróżnia się niskimi kosztami instalacji systemu oraz niezawodnością.
Skuteczność instalacji zależy od projektu i standardu podzespołów
Skuteczna instalacja monitoringu zależy w dużej mierze od projektu oraz standardu podzespołów, inaczej mówiąc elementów potrzebnych do stworzenia całego monitoringu (kamery, rejestrator, kable). Przed rozpoczęciem całej inwestycji trzeba rozważyć kilka bardzo istotnych kwestii, m.in. tych z pogranicza prawa, aby nie naruszyć, prawa innych osób do prywatności.
Jakie obszary powinny być monitorowane?
To podstawowa rzecz, którą należy ustalić podczas przygotowywania projektu monitoringu domu. Musimy podjąć decyzję, czy kamery mają rejestrować to, co dzieje się tylko wokół domu, czy może dodatkowo monitorować bramę wjazdową, czy ogród. Opracowanie prawidłowego schematu rozmieszczenia kamer to priorytetowa kwestia, która będzie nam gwarantowała, że monitoring domu jednorodzinnego będzie naprawdę skuteczny.
Jakie są zagrożenia?
Musimy pamiętać, że podczas instalacji monitoringu na swojej posesji, kamery muszą obejmować, tylko ten obszar. Ewentualnie fragment chodnika, czy drogi prowadzącej do naszego domu. Kamery nie mogą być absolutnie skierowane na posiadłość sąsiada. Nagrywanie sąsiadów, nawet nieświadomie wiąże się z łamaniem prawa do ich prywatności. Podczas instalacji monitoringu obowiązują nas również przepisy RODO, które nakazują nagrywać, tylko obraz. Do tego w widocznym miejscu, najlepiej na bramie lub przy furtce wejściowej musi pojawić się tabliczka z wyraźną informacją, że posesja jest monitorowana. Warto również podać, kontakt do osoby administrującej nagraniami (np. firmy, która zarządza monitoringiem).
Jak długo zapis obrazu powinien być przechowywany?
Zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi domów jednorodzinnych, do którego nie mają dostępu osoby spoza kręgu rodziny i znajomych, mówią o tym, iż zapis z monitoringu powinien być kasowany po upływie 24 godziny. Jeśli wiemy, że nie będzie nas dłużej w domu, można ten okres wydłużyć do czasu powrotu.
Jakość obrazu jest kluczowa
Jeśli zależy nam na tym, aby monitoring spełniał wszystkie swoje zadania, powinniśmy podjąć decyzję o zakupie kamer najbardziej nowoczesnych. A także instalacji monitoringu CCTV, który zapewnia przesyłanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości, nawet z odległości kilkuset metrów. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli utrwalić wizerunek złodziei, czy innych niepożądanych osób, które przebywają na terenie naszej posesji.
Dodatkowe opcje dostępne przy instalacji telewizji przemysłowej
Dzięki rozwojowi technologii i unowocześnianiu monitoringu zewnętrznego, użytkownicy zyskują dodatkowe opcje. Monitoring CCTV to nic innego jak telewizyjne systemy, które pozwalają monitorować strefy objęte zasięgiem kamer. Urządzenia niezbędne do stworzenia monitoringu to przede wszystkim kamery, komputery i monitory, które rejestrują, przetwarzają i archiwizują obraz.
Podgląd przez sieć
Wykorzystując monitoring CCTV, można obserwować na bieżąco, co dzieje się na terenie naszej posesji. Jak to możliwie? Wystarczy mieć dostęp do komputera, Internetu i odpowiednio skonfigurowane urządzenia. Dzięki temu, będąc w dowolnym miejscu, możemy wszystko sprawnie obserwować.
Dostęp przez aplikację
Na co dzień korzystamy z wielu aplikacji w telefonie. Dostępne są również aplikacje do organizacji i użytkowania systemów CCTV. Są one dostosowane do sprawnej współpracy z kamerami monitoringu.
Nagrywanie funkcją detekcji ruchu
Nowoczesna technologia sprawia, że kamery monitoringu, dzięki wbudowanej funkcji detekcji ruchu, umożliwiają nagrywanie tylko wtedy, gdy wykryją jakiś ruch, dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo miejsca na dysku. To bardzo cenna dodatkowa opcja, z której można skorzystać podczas instalacji monitoringu w swoim jednorodzinnym domu.
Zadbaj o bezpieczeństwo i zainstaluj monitoring
Monitoring w domu jednorodzinnym to bardzo dobre rozwiązanie. Sprawi, że naprawdę poczujemy się bezpieczni. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią firmę, która zajmie się całym przedsięwzięciem. Opracuje projekt i przeprowadzi sprawny montaż. Bardzo dużym doświadczeniem w tej dziedzinie może pochwalić się nasza firma Wartel, działająca na terenie miasta stołecznego Warszawa, a także całego kraju. Możemy pochwalić się wykwalifikowaną kadrą pracowników, a także bardzo konkurencyjnymi cenami na rynku.