Budowa światłowodu – jak poprawnie ją przeprowadzić?

By 30 marca 2023Porady
W jaki sposób wykorzystuje się światłowody – zastosowanie światłowodów

Sieć światłowodowa jest dziś najpopularniejszym sposobem na dostęp do Internetu. Prędkość przesyłu danych, stabilność łącza oraz bezproblemowe przyłączenie się do sieci to tylko niektóre z zalet światłowodu.

Stale wzrastająca popularność sieci światłowodowej sprawia, że powstają kolejne światłowody oferujące szybki Internet zarówno budynkom wielorodzinnym, jaki domom jednorodzinnym.

Sam proces budowy musi być wykonany według  konkretnego schematu, aby sieć była zbudowana zgodnie z prawem i zapewniała użytkownikom dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

W tym tekście przedstawimy wszystkie etapu budowy sieci światłowodowej – zaczynając od projektu i kończąc na testowaniu.

Spis treści

Rozplanowanie infrastruktury

Pierwszym i najważniejszym etapem budowy sieci światłowodowej jest wykonanie odpowiedniego projektu. Musi on obejmować wszystkie najważniejsze elementy, aby sieć była nie tylko szybka, ale także niezawodna.

W projektowaniu sieci światłowodowej ważna jest bardzo dokładna analiza wymagań obejmująca takie informacje jak: prędkość transmisji danych i ich ilość przesyłana w ciągu dnia, liczba użytkowników, itd.

Warto dodać, że projekt musi zawierać także dokładną topologię sieci, precyzyjne zaplanowanie kabli oraz ich zabezpieczenie. Rozplanowanie infrastruktury sieciowej jest zwieńczone stosowną dokumentacją, według której przeprowadzana jest właściwa budowa.

Jakość i dokładność takiego projektu mają bezpośrednie przełożenie na poziom wykonania całej infrastruktury. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby projekty sieci światłowodowych były wykonywane przez zawodowców, którzy znają się na swojej profesji.

Istotnym szczegółem takiego projektu jest sposób poprowadzenia kabli światłowodowych. Infrastruktura sieciowa może być poprowadzona na dwa sposoby:

  • kabel napowietrzny – przewód jest prowadzony na słupach i podłącza się go do budynków,
  • kabel doziemny – kabel zostaje umieszczony w specjalnej rurze, którą prowadzi się wzdłuż ciągów kanalizacyjnych i to właśnie w ten sposób wprowadza się go do budynku. Następnie okablowanie jest poprowadzone przez piwnicę i finalnie trafia do konkretnych pokoi lub mieszkań.

Sposób poprowadzenia kabli jest uzależniony od istniejącej już infrastruktury oraz warunków na poprowadzenie przewodów napowietrznie lub podziemnie. Dzięki temu można skutecznie wykorzystać słupy energetyczne lub ciągi kanalizacyjne.

Załatwienie formalności

Ustalenie niezbędnych formalności musi nastąpić jeszcze na etapie tworzenia projektu sieci światłowodowej. Wszelkie dokumenty i pozwolenia są niezbędne, aby budowa infrastruktury światłowodowej była przeprowadzona w sposób zgodny z obowiązującym prawem.

Pierwszym i niezbędnym dokumentem jest pozwolenie na budowę, które jest wydawane przez lokalne władze. Ważne są też: umowa z dostawcą światłowodu oraz umowy z właścicielami terenów, przez które ma przejść infrastruktura światłowodowa.

Należy jednak nadmienić, że w niektórych przypadkach mogą być także potrzebne inne zezwolenia i pozwolenia. Końcową formalnością jest jeszcze dokumentacja powykonawcza, która opisuje spektrum wykonanych prac i potwierdza spełnienie koniecznych wymagań projektu.

Właściwa budowa

Kiedy wszystkie projektowe oraz formalne procedury zostaną już spełnione, wówczas przychodzi czas na przystąpienie do właściwej budowy. Najczęściej jest ona wykonywana w miesiącach wiosennych lub letnich, choć oczywiście nie jest to regułą.

Jeśli chodzi o czas budowy, to zdecydowanie szybciej powstają infrastruktury oparte o linie napowietrzne, ponieważ są w nich wykorzystywane już istniejące słupy energetyczne. Doziemna infrastruktura często wymaga wykonywania rozległych rozkopów, dlatego może zajmować więcej czasu.

Warto podkreślić, że etap budowy właściwej jest bardzo istotnym momentem całej inwestycji. Popełnione wówczas błędy wpływają na funkcjonalność całej sieci światłowodowej.

Budowa światłowodu

Testowanie

Ostatnim etapem jest testowanie oraz ewidencja wykonanej inwestycji. Specjaliści sprawdzają wówczas połączenie na danym obszarze i testują, czy cała infrastruktura została wykonana według założeń opisanych w projekcie.

Sieć musi spełniać szereg wymogów jakościowych, aby dostarczanie stabilnego połączenia z Internetem było możliwe. Etap testów jest realnym sprawdzeniem, czy wszystkie wprowadzone rozwiązania działają tak, jak powinny.

Podsumowanie

Budowa sieci światłowodowej jest złożonym i skomplikowanym procesem, w którym wszystko musi działać, jak w szwajcarskim zegarku. Odpowiednie dopilnowanie każdego z tych etapów jest jedynym sposobem na to, aby stworzyć infrastrukturę skutecznie dostarczającą internet światłowodowy.

Z tego też powodu planowanie oraz budowa sieci światłowodowej musi być wykonywana przez profesjonalistów, którzy znają się na swojej profesji i mają doświadczenie w tworzeniu takiej infrastruktury sieciowej.

Jeżeli szukasz zawodowców, to zapraszamy do kontaktu. Mamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu oraz budowie sieci światłowodowej.