Światłowody coraz częściej są wykorzystywane do budowy instalacji przesyłowych z uwagi na ich wyjątkowe możliwości techniczne. Rewelacyjna prędkość przesyłu danych stanowi poważną konkurencję dla tradycyjnych kabli stosowanych przez wiele lat.
Niestety nawet najlepsze i najefektywniejsze technologie nie są doskonałe. Dlatego również instalacje światłowodowe ulegają awarii. Na czym polega i jak przebiega naprawa światłowodów?
Spis treści
W jakich sytuacjach jest przeprowadzany serwis światłowodu?
Chociaż światłowody ulegają awarii tak jak wszystkie inne instalacje teletechniczne, uszkodzenia i usterki zdarzają się stosunkowo rzadko. Niemniej jednak występują, odcinając użytkownikom dostęp do szybkiego Internetu i często powodując sporo problemów.
Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy dostęp do sieci jest niezbędny dla prowadzenia firmy czy świadczenia usług, chociażby przez obowiązkowe użytkowanie kas fiskalnych lub terminali płatniczych.
Przyczyn występujących awarii może być kilka. Znając je, można do minimum ograniczyć ryzyko, stosując zabiegi profilaktyczne takie jak zabezpieczanie kabli przed rozerwaniem.
Do najczęstszych awarii światłowodów i powodów ich występowania można zaliczyć:
- uszkodzenie fizyczne okablowania podczas transportu,
- brak zabezpieczenia instalacji i wystawienie jej na działanie wilgoci,
- zły stan techniczny światłowodu,
- błędy montażowe,
- zabrudzenie światłowodu,
- mechaniczne uszkodzenie izolacji,
- niewłaściwą, zbyt rzadką konserwację lub jej brak.
Serwis krok po kroku
Światłowody w nowoczesnych instalacjach teletechnicznych są dobrze zabezpieczane przed działaniem czynników środowiskowych. Zaawansowane metody izolacji kabli sprawiają, że te często są układane pod ziemią oraz w trudno dostępnych miejscach. Dlatego podstawowym problemem przy wystąpieniu awarii jest diagnostyka.
Profesjonalny serwisant z odpowiednim wyposażeniem dysponuje technologiami, dzięki którym może nie tylko wykryć lokalizację usterki, ale też określić jej charakter. To pierwszy krok w drodze do usunięcia awarii, jaką jest uszkodzony światłowód. Internet można przywrócić w kilku etapach, jakie obejmuje profesjonalny serwis.
Przygotowanie narzędzi i zabezpieczenia
Pierwszym krokiem przy profesjonalnym serwisie zawsze jest przygotowanie odpowiedniego warsztatu naprawczego. Do znalezienia usterki niezbędne będą odpowiednie przyrządy takie jak reflektometr optyczny, spawarka światłowodów, narzędzia ręczne do cięcia, czyszczenia czy mocowania kabli do innych elementów instalacji.
Niezbędne jest też przygotowanie samego kabla o konkretnych parametrach oraz elementów zabezpieczeń światłowodu, na wypadek, gdyby potrzebna była ich wymiana.
Ustalenie przyczyny
Przed wykonaniem naprawy usterki, niezbędne jest jej odnalezienie i określenie charakteru problemu. Może to być zerwany światłowód, wymagający wymiany czy połączenia, ale też zanieczyszczenie, które wystarczy usunąć.
W diagnostyce pomoże reflektometr optyczny. Urządzenie to wysyła impuls pomiarowy, dzięki któremu można zmierzyć długość i tłumienność włókien światłowodowych oraz reflektancję złącz. Znając całkowitą długość sieci, serwisant może ocenić, czy impuls dotarł do jej końca, czy odbił się wcześniej od przeszkody.
Naprawa
Po zdiagnozowaniu problemu, wykonuje się właściwą naprawę. Zerwany światłowód może być zespawany z zastosowaniem odpowiednich urządzeń i technologii.
Jeśli rodzaj uszkodzenia na to nie pozwala, pracownik serwisu wymienia cały fragment przewodu pomiędzy przyłączami. Taka naprawa jest bardziej skomplikowana i trwa znacznie dłużej. Najprostsze jest oczyszczenie instalacji światłowodowej, a w szczególności złączy. Prace mogą też obejmować wymianę uszkodzonej mechanicznie izolacji.
Prace końcowe
Ostatni etap prac serwisowych obejmuje montaż zabezpieczeń i przeprowadzenie testu sprawności instalacji. Często też wykonywane są dodatkowe czynności, które mają na celu ochronę instalacji przed ponownym uszkodzeniem. Mogą one obejmować między innymi pouczenie użytkownika, jak postępować, aby do tego nie doprowadzić.
Czy można przeprowadzić taki serwis samemu?
Światłowody są przewodami o bardzo złożonej i precyzyjnej strukturze. Dlatego ich uszkodzenie nie może być naprawione za pomocą domowych metod, zaciskarki do kabli czy taśmy izolacyjnej.
Często w przypadku zerwania kabla niezbędne jest jego spawanie, a to wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale też odpowiedniego sprzętu. Zaawansowane maszyny są też niezbędne przy usuwaniu innych typów awarii instalacji światłowodowych i raczej nie dysponują nimi przeciętni użytkownicy.
Naprawa światłowodu musi też być poprzedzona diagnostyką i znalezieniem przyczyny usterki, co często wymaga wiedzy i doświadczenia.
Wymienione wyżej powody sugerują, że samodzielna naprawa uszkodzonej instalacji jest nie tylko niemożliwa, ale też może przynieść jeszcze więcej szkód. Dlatego przy wystąpieniu usterki, należy zgłosić ten fakt dostawcy Internetu lub zatrudnić profesjonalny serwis.
W naprawach instalacji specjalizuje się firma Wartel, która świadczy usługi 24 godziny na dobę zarówno w Warszawie i województwie mazowieckim, jak i w całym kraju. Certyfikowani specjaliści od utrzymania sieci, szybko i sprawnie przywrócą dostęp do Internetu.