Instalacje teletechniczne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia sieci. Dlatego też stosuje się rozwiązania, które mają zapewnić im bezpieczeństwo. Jednym z często wykorzystywanych jest szafa telekomunikacyjna. To niedroga, a jednocześnie skuteczna ochrona.
Szafy telekomunikacyjne nie tylko doskonale chronią sprzęt i okablowanie znajdujące się wewnątrz, ale również zapewniają komfort – minimalizują bowiem np. poziom hałasu związanego z pracą urządzeń teletechnicznych. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej czym są szafy telekomunikacyjne, jakie są ich rodzaje oraz w jakich miejscach się przydają.
Spis treści
Czym jest i do czego służy szafa telekomunikacyjna
Mówiąc o szafach telekomunikacyjnych warto byłoby wspomnieć o tym, czym są i jaką pełnią rolę. Szafy te to nic innego jak rodzaj obudowy zbiorczej, w której znajdują się wszystkie elementy instalacji sieci teletechnicznej, a więc: okablowanie, urządzenia, bezpieczniki, akumulatory i zasilacze. To właśnie dzięki nim instalacja jest odpowiednio zabezpieczona.
Szafy telekomunikacyjne wyposażone są w ogrzewanie oraz system wentylacji – po to, by zapewnić stałą, bezpieczną dla pracy urządzeń temperaturę. Dzięki temu sprawiają, że sieć teletechniczna jest wydajna i pracuje bez zarzutu. Szafy te wykonane są z materiałów bardzo odpornych na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i substancji chemicznych.
Doskonale chronią przed deszczem, niskimi temperaturami, wiatrem czy silnym działaniem promieni słonecznych. Nie szkodzi im także ozon, utlenianie się czy korozja. Posiadają odporność na kwasy. Dzięki temu stanowią najlepszy rodzaj zabezpieczenia dla instalacji teletechnicznych. Sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Stosuje się je zarówno w domach, jak i siedzibach firm.
Co ważne, szafy telekomunikacyjne występują w wielu różnych wariantach i rozmiarach, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Dopasowanie szafy do wielkości instalacji lub dostępnego miejsca nie stanowi żadnego problemu. Co więcej, szafy telekomunikacyjne są obecnie bardzo estetyczne i funkcjonalne. Dzięki czemu nie mają negatywnego wpływu na wygląd pomieszczeń.
Zewnętrzna i wewnętrzna czyli rodzaje szaf telekomunikacyjnych
Istnieją dwa rodzaje szaf telekomunikacyjnych. Pierwsza z nich to szafy zewnętrzne. Jak sama nazwa wskazuje, instalowane są poza budynkiem. Z tego względu muszą wyróżniać się wytrzymałością na wilgoć, niskie temperatury oraz nadmierne nasłonecznienie. Są również odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Posiadają także ogrzewanie zapewniające odpowiednią temperaturę zimą.
Drugi rodzaj szaf telekomunikacyjnych to szafy wewnętrzne, które instalowane są w środku budynku. Cechuje je estetyka oraz lekkość. Występują w wielu różnych wariantach i wymiarach, dzięki czemu da się znaleźć rozwiązanie dla każdej przestrzeni. Posiadają wentylator, który chroni instalację przed przegrzaniem. Doskonale wygłuszają również dźwięki pracy urządzeń.
W jakich miejscach przydaje się szafa telekomunikacyjna?
Szafy wykorzystywane są jako punkt styku serwera z komputerami w biurze, czy internetu od operatora z serwerem i komputerami z biura. Jest to miejsce gdzie się schodzą przewody z różnych miejsc i tam są odpowiednio krosowane w zależności od potrzeb. Szafy wewnętrzne stosuje się gdy łączymy w sieć nie duży obszar np. piętro biurowca, mały budynek firm, hali produkcyjnej czy bloku. Oczywiście w jednym budynku może być kilka szaf i łączyć się w jedną sieć. Szafy zewnętrzne zazwyczaj wykorzystują operatorzy którzy większy obszar osiedle czy kilka ulic w okolicy, duży zakład gdzie jest kilka budynków. Główną zaletą takiego rozwiązania jest niczym nie ograniczony dostęp do szafy.
Kto zajmuje się montażem i uzbrojeniem szaf telekomunikacyjnych?
Usługi teletechniczne w Warszawie świadczą nie tylko operatorzy kablowi i telekomunikacyjni, ale również prywatne firmy związane z branżą. Wartel jest jedną z nich. Wykonujemy instalacje teletechniczne w Warszawie oferując najwyższą jakość usług oraz szybki i profesjonalny montaż. Nie tylko dobierzemy szafę jakiej potrzebujesz, ale również zajmiemy się jej uzbrojeniem. Wszystko to w przystępnej cenie.