Jedną z popularnych metod dostarczania Internetu oraz nowoczesnej telewizji kablowej do mieszkań prywatnych i firm jest wykorzystanie światłowodu. Aby światłowód jednak działał, należy prawidłowo przeprowadzić jego instalację, dzięki czemu dostarczany sygnał będzie wystarczająco mocny.
Technologia ta wymaga umieszczenia światłowodu we wcześniej ułożoną rurę RHDPE lub mikrorurkę. W celu rozmieszczenia w niej kabli stosowane jest tak zwane wdmuchiwanie światłowodu. Technika ta jest szybka i stosunkowo prosta, dzięki czemu umożliwia podłączenie instalacji światłowodowej w budynku w ciągu kilku dni.
Spis treści
Na czym polega wdmuchiwanie światłowodu?
W celu umieszczenia przewodu światłowodu w instalacji telekomunikacyjnej powszechnie stosowana jest technika wdmuchiwania. Jest to szybki i sprawny sposób, w którym wykorzystywana jest specjalna wdmuchiwarka. Generuje ona sprężone powietrze, wprowadzając kabel do rurki.
Metoda ta jest niezwykle precyzyjna – pod wpływem wysokiego ciśnienia kabel umieszczany jest w odpowiedniej pozycji, istnieje też bardzo małe ryzyko wystąpienia uszkodzenia mechanicznego obwodu. Firmy zajmujące się wdmuchiwaniem światłowodu korzystają również z reflektometru, który sprawdza prawidłowe ułożenie kabla.
Początki wdmuchiwania kabli
Mimo że polscy odbiorcy dopiero od niedawna korzystają z dobrodziejstw światłowodu, to początki komunikacji optycznej sięgają końca XVIII wieku! Wówczas do użytku wszedł telegraf optyczny, który pozwolił na przekazywanie informacji na długich dystansach. Już w połowie XIX wieku pojawił się pierwszy światłowód.
Dopiero jednak 100 lat później rozwój technologiczny pozwolił na jego wykorzystanie. Natomiast pierwsze, udane wdmuchiwanie światłowodu przeprowadzono w 1980 roku, jednocześnie w Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Z kolei w Polsce technika wykorzystująca wdmuchiwarkę do instalacji pojawiła się z końcem lat 90.
Jakie występują metody wdmuchiwania kabli?
Istnieje kilka metod wdmuchiwania światłowodów, a najpopularniejszą z nich jest wykorzystanie sprężonego powietrza. Pozwala ono na wprowadzenie kabli na dużych odległościach. Jest to jeden z tańszych sposobów, cena bowiem uzależniona jest głównie od czasu pracy, który w tym przypadku jest bardzo krótki.
Wykorzystanie sprężonego powietrza pozwala nie tylko na znaczące obniżenie kosztów całej inwestycji oraz czasu pracy, ale również na zmniejszenie ryzyka wystąpienia uszkodzeń kabla do absolutnego minimum. Do wdmuchiwania kabli wykorzystywana jest wspomniana wdmuchiwarka, generująca powietrze pod wysokim ciśnieniem.
Mniej popularnym sposobem, jednak nadal wykorzystywanym przez niektóre firmy, jest wdmuchiwanie kabli światłowodowych za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. W przypadku tej metody stosuje się dodatkowe wspomaganie mechaniczne – kabel jest nie tylko wdmuchiwany, ale też wpychany specjalnym podajnikiem.
Można też spotkać się z metodą tłoczkową, która jest wykorzystywana coraz rzadziej, ze względu na niewielką efektywność. Na początku kabla światłowodowego umieszcza się specjalny tłok, który ściśle przylega do wnętrza rury. Pod wpływem naporu mechanicznego na kabel, tłok przemieszcza światłowód do wnętrza rurki.
Ile kosztuje i kto wykonuje wdmuchiwanie światłowodów?
Instalacja światłowodów za pomocą sprężonego powietrza oferowana jest przez firmy działające w branży komunikacyjnej. Przy wdmuchiwaniu światłowodów, cena usługi może być różna, w zależności od wielkości instalacji telekomunikacyjnej. Wycena jest więc dokonywana indywidualnie dla danego klienta.