Czym jest i do czego służy infrastruktura telekomunikacyjna

By 8 sierpnia 2018Bez kategorii
Czym jest infrastruktura techniczna

W dzisiejszych czasach wszyscy korzystamy z usług telekomunikacyjnych i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Jednakże, dopóki nie staniemy przed koniecznością zapewnienia ich sobie w swoim nowym domu lub w siedzibie firmy, nie zastanawiamy się co jest potrzebne, aby móc z nich korzystać. Tymczasem instalacja teletechniczna ma ogromne znaczenie.

Dlatego też pragniemy przybliżyć naszym klientom i czytelnikom czym jest infrastruktura telekomunikacyjna, do czego służy i z czego się składa. Odpowiadamy najczęściej zadawane pytania i wątpliwości dotyczące instalacji teletechnicznej. Wierzymy, że dzięki temu znalezienie profesjonalnej firmy, która zajmie się wykonaniem infrastruktury dopasowanej do twoich potrzeb, będzie znacznie łatwiejsze.

Spis treści

Infrastruktura telekomunikacyjna – definicja

Mówiąc o infrastrukturze telekomunikacyjnej w Polsce warto byłoby zacząć od tego, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem. Mówiąc najprościej, jest to zespół urządzeń telekomunikacyjnych z wyłączeniem urządzeń końcowych a więc komputerów, telewizorów, telefonów, routerów internetowych oraz innych tego typu sprzętów.

W skład infrastruktury telekomunikacyjnej wchodzą zaś linie telekomunikacyjne, słupy, wieże i maszty. Jej ważnymi elementami są również kanalizacje kablowe, szafy telekomunikacyjne, przewody oraz pozostały osprzęt. Słowem, wszystko to, czego potrzebujemy aby móc korzystać z usług telekomunikacyjnych i internetowych.

Do czego jest potrzebna infrastruktura telekomunikacyjna?

Niezależnie od tego, czy mówimy o dostępie do Internetu, telewizji kablowej czy stacjonarnych połączeniach telefonicznych, aby móc korzystać z tych usług musimy zapewnić sobie możliwość przesyłania sygnału – od nadawcy (czyli operatora usług telekomunikacyjnych) do swojego domu. Właśnie do tego potrzebna jest infrastruktura telekomunikacyjna.

Dzięki niej mamy możliwość odbierania i przesyłania danych. Co ważne, tradycyjne wykorzystanie kabli, w tym przewodów światłowodowych, jest skuteczniejsze niż przesył np. drogą radiową. Dlatego też wykorzystując infrastrukturę telekomunikacyjną możemy cieszyć się wyższą jakością usług – szybszym Internetem oraz lepszą jakością obrazu i dźwięku.

Czym są studnie i kanalizacje teletechniczne ?

Jednym z ważnych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej są studnie i kanalizacje teletechniczne. Czym są? Kanalizacja teletechniczna, zwana również kablową, to system rur, które znajdować mogą się w budynkach lub pod ziemią. W rurach tych umieszcza się kable sieci telekomunikacyjnych. Kanalizacja chroni je bowiem skutecznie przed zniszczeniem.

Studnie teletechniczne są zaś elementem kanalizacji, w którym łączy się kable ze sobą lub wyprowadza je do połączenia np. z domem jednorodzinnym. Obecnie wykonywane są nie tylko z betonu, ale również coraz częściej z tworzyw sztucznych. Studnie zapewniają dostęp do okablowania i przydają się podczas wtłaczania kabli oraz w przypadku prac naprawczych.

 

Szafy telekomunikacyjne – co w nich znajdę?

Kolejnym ważnym elementem infrastruktury teletechnicznej są szafy telekomunikacyjne. Czym są i co możemy w nich znaleźć? Mówiąc najprościej jest to specjalna, najczęściej metalowa konstrukcja, w której umieszcza się niezbędne urządzenia i kable telekomunikacyjne. Najczęściej budowana jest wewnątrz budynków, choć czasem wykorzystuje się również szafy zewnętrzne.

Rolą szafy jest ochrona okablowania oraz zamontowanego w niej sprzętu przed wilgocią oraz innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Szafa telekomunikacyjna zapewnia również stałą temperaturę w swoim wnętrzu, co pozwala sieci teletechnicznej pracować wydajniej. Zmniejsza ona również poziom hałasu związanego z pracą urządzeń.

szafy telekomunikacyjne baner

Kto zajmuje się infrastrukturą telekomunikacyjną?

Za obsługę i utrzymanie infrastruktury telekomunikacyjnej najczęściej odpowiada firma telekomunikacyjna, do której należy dane okablowanie. Zdarza się jednak, że klient, chcący korzystać z usług abonenckich, samodzielnie pokrywa koszt przyłączenia się do sieci, korzystając z usług profesjonalnych firm zajmujących się wykonywaniem instalacji teletechnicznych.