W dzisiejszych czasach Internet jest jednym z najważniejszych narzędzi, z którego korzystamy wszyscy. Służy zarówno pracy, rozrywce, jak i sprawnemu załatwianiu codziennych spraw. Nic więc dziwnego, że zależy nam na tym, by był jak najszybszy. Obecnie możemy skorzystać z wielu różnych rozwiązań. Wśród tych, na które warto zwrócić szczególną uwagą, jest Internet światłowodowy.
To sposób na szybki i bezawaryjny dostęp do Sieci, który cieszy się coraz większą popularnością. Czy jednak rzeczywiście warto zdecydować się na łącze światłowodowe? Jakie są wady i zalety światłowodu? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Spis treści
Zalety światłowodów – stabilność i niezawodność
Sieć światłowodowa zapewnia szybki Internet, który jest w stanie spełnić oczekiwania każdego użytkownika. Zalety Internetu tego typu to nie tylko jego szybkość, która jest naprawdę zawrotna (szczególnie gdy porównamy ją z możliwościami innych rozwiązań). Mówiąc o nich nie sposób nie wspomnieć bowiem również o stabilności i niezawodności łącza internetowego.
Kable światłowodowe najczęściej znajdują się pod ziemią, gdzie zostają wtłoczone w specjalne rury ochronne. Dzięki temu nie szkodzą im np. niekorzystne warunki atmosferyczne. Awarie tego typu Internetu zdarzają się naprawdę sporadycznie. Warto również wspomnieć o tym, że światłowód coraz częściej to nie tylko dostęp do Internetu, ale również innych usług telekomunikacyjnych, takich jak telefonia czy telewizja. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić kupując usługi w pakiecie.
Wady światłowodów – czy one istnieją?
Decydując się na przyłączenie do sieci światłowodowej warto mieć na uwadze nie tylko zalety, ale również wady Internetu tego rodzaju. Podstawowym minusem światłowodów jest ich ograniczona dostępność. Choć sieci światłowodowe są dynamicznie rozwijane w całym kraju, wciąż nie brakuje w Polsce miejsc, w których są one niedostępne. Obecnie bez problemu możemy skorzystać z tej możliwości jedynie na terenie dużych miast.
Mówiąc o wadach Internetu światłowodowego nie sposób nie wspomnieć również o kruchości kabli światłowodowych. Fakt, że w ich wnętrzu znajduje się włókno szklane, sprawia, że wiele z nich jest mało odpornych na zgięcia czy zgniatanie. Po wykonaniu instalacji światłowodowej zazwyczaj nie stanowią już problemu, ale ich montaż musi być wykonany z najwyższą precyzją i dbałością o unikanie uszkodzeń – tego właśnie powodu warto zlecać prace doświadczonym specjalistom, którzy wykonują badania optotelekomunikacyjne.
Jednakże nawet ten minus światłowodów jest obecnie skutecznie eliminowany. Dzieje się tak za sprawą wynalezienia specjalnych, wyjątkowo odpornych światłowodów, które umożliwiają układanie światłowodu o małym promieniu gięcia. Są one specjalnie domieszkowane, co zwiększa ich wytrzymałość i jednocześnie sprawia, że nie występuje utrata mocy sygnału. To włókna typu G.657A i G657B w różnych odmianach. Są jednak droższe od standardowego światłowodu, dlatego stosuje się je głównie w instalacjach wewnętrznych, gdzie przewód często musi przebyć wiele zakrętów o małym promieniu.
Wydajność łączy i sieci światłowodowych
Wiemy już, że sieci światłowodowe są w stanie zapewnić nam najszybszy Internet. Co jednak kryje się pod tym pojęciem? Na jak szybki Internet możemy liczyć? Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki operator będzie zapewniał nam dostęp do usług, niemniej jednak wydajność łączy i sieci światłowodowych jest naprawdę imponująca. Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach sieci światłowodowe mogą zapewnić nam szybkości transmisji 400 Gb/s. Co więcej, prace nad udoskonaleniem materiału, z którego wykonany jest rdzeń światłowodu, wciąż trwają. Specjaliści poszukują rozwiązań, które sprawiłyby, że tłumienie wiązki światła, która przewodzi informację będzie jeszcze mniejsze.
Obecnie, osoby mieszkające w miastach, w których istnieje sieć światłowodowa, z powodzeniem mogą cieszyć się Internetem o przepustowości do 600 Mb/s. Ściągnięcie dużego pliku (np. filmu w jakości HD) zajmuje dzięki temu zaledwie kilka minut.
Instalacja światłowodu – kable i przyłącza
Jeśli zależy nam na tym, żeby podłączyć Internet światłowodowy w swoim domu, warto wybrać rozwiązanie znane jako sieć FTTH, czyli Fiber To The Home. To technologia idealnie dopasowana do potrzeb prywatnych użytkowników. Składa się ono z sieci dosyłowej, sieci pionowej oraz sieci poziomej. Sieć dosyłowa odbiera sygnał od centrali i przesyła go do konkretnego budynku. Sieć pionowa to okablowanie, które instalowane jest na ścianach budynku.
Kable zostają odpowiednio zabezpieczone poprzez ułożenie ich w specjalnych osłonach. Sieć pozioma zaś służy do rozprowadzenia światłowodu do konkretnych mieszkań, biur lub pomieszczeń w budynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnych elementów, wykorzystywanych w procesie przyłączania lokalu do sieci światłowodowej, kliknij tutaj .
Światłowód, LTE czy Internet radiowy – co wybrać?
Jak doskonale wiadomo, światłowód nie jest jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy cieszyć się szybkim dostępem do Sieci. Sporą popularnością cieszy się bowiem również Internet radiowy oraz LTE. Który z nich wybrać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Internet radiowy jest dobrą alternatywą dla osób, które mieszkają w regionach polski, które nie posiadają odpowiedniego okablowania. Z kolei Internet LTE to dobry pomysł dla osób, które są w ruchu i często podróżują.
Niestety, minusem tej opcji jest fakt, że nie w każdym miejscu możemy liczyć na dobry zasięg. Jeśli jednak mieszkamy w regionie Polski, w którym przyłączenie się do światłowodu jest możliwe – warto to wykorzystać. Żadne inne rozwiązanie nie zapewni nam bowiem takiej prędkości i stabilności łącza. Podsumowując, korzyści płynące z instalacji Internetu światłowodowego są widoczne gołym okiem. Dlatego też, jeśli mamy możliwość przyłączenia się do sieci światłowodowej – warto rozważyć tą możliwość. Prędkość światłowodu jest bowiem w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników
Więcej na temat światłowodów przeczytasz na naszym blogu: Światłowody – co to jest i jak działa?